Jak sadzić groszek? Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, na pewno zastanawiasz się gdzie i jak siać groszek w ogrodzie. Przygotowałam krótki poradnik, który ułatwi Ci sadzenie groszku. Zobaczysz krok po kroku jak sadzę groszek w naszym warzywniku. Pokażę Ci jak zmienia się roślina, i ile groszku można wyhodować na jednym miejscu.
Gdzie sadzić groszek?
Zanim zaczniemy sadzić groszek, musimy najpierw wybrać odpowiednie miejsce. Groszek to roślina pnąca, więc planując miejsce pod uprawę groszku, zaplanuj od razu po czym go popniesz. Jednocześnie groszek jest mało wymagającą rośliną, i łatwo jest go wyhodować. Groszek zaliczam do warzyw wczesnych, czyli tych które sieję w ogródku najwcześniej, i które znikają z grządki podwyższonej w połowie lata.
Podpora na groszek
Sadzenie groszku jest proste, i nie wymaga zbyt wiele przygotowań. Wystarczy że znajdziesz miejsce z naturalną podporą, lub zaplanujesz taką. U mnie co roku sprawdza się namiot z tyczek. Ja wykonuję go z naturalnych patyków, które znajduję na leśnej części ogrodu. Tyczki do groszku muszą być odpowiednio długie, aby dać roślinie możliwości do pięcia się w górę. Ja wtykam w grządkę długie patyki, i splatam je razem na szczycie. Dookoła mojego namiotu przeciągam bawełniany sznurek, który ułatwi roślinie zaczepianie się.
W jakim miejscu sadzić groszek?
Jak już wspomniałam, ja co roku sadzę groszek na grządce podwyższonej. Namiot z patyków utrzymuje groszek w jednym miejscu, wygląda estetycznie, i pozwala mi w łatwy sposób prowadzić roślinę. Jednak po sianiu groszku zazwyczaj w opakowaniu zostają mi jeszcze nasiona. Co z nimi robię? Wtykam groszek w dodatkowe miejsca, mające podpory. W zeszłym roku sadzenie groszku zrobiłam dodatkowo pod siatką ogrodzenia, i to dało fajny efekt. W tym roku wetknęłam nasiona grochu obok pergoli z wisterią. Groszek wspiął się na pergolę, i w połowie czerwca został już usunięty. Według mnie to fajna metoda na zwiększenie plonu, i wykorzystanie nadmiarowych nasion.
Kiedy sadzić groszek do ziemi?
Kiedy sadzić groszek do ziemi? Termin siania groszku to marzec. Możesz sadzić groszek na dwa sposoby: siać go do gruntu, lub robić rozsady. Ja zrezygnowałam z robienia rozsad groszku, ponieważ wydają mi się nie potrzebne. Od tego roku postanowiłam robić tylko potrzebne rozsady. Rośliny które równie dobrze rosną z gruntu sieję wprost do ziemi. Dzięki temu mam mniej pracy z robieniem rozsad, i więcej miejsca w domu. Sieję wprost do gruntu takie warzywa jak: groszek, bób, sałatę, cukinię, dynię, ogórki, kukurydzę, fasolkę. Groszek sieję prosto do ziemi do marcu. W tym roku mieliśmy ciepłą wiosnę, dlatego wsiałam groszek już na początku marca. To roślina odporna na wiosenne przymrozki, więc i w tym roku świetnie poradziła sobie z kwietniowymi mrozami.
Czy groszek wymaga pielęgnacji?
Groszek to jedno z łatwiejszych warzyw które możesz hodować w ogrodzie. W marcu przygotowuję namiot z tyczek, i wtykam w ziemię nasiona grochu. Odległości jakie zachowuję to ok 2 cm. Nie ma sensu sadzić gęściej, ponieważ zbyt gęsto posadzony groch nie da więcej plonu. Warto więc zachować odstępy. Posadzony groszek podlewam raz w tygodniu. W trakcie rozwoju rośliny czasami pomagam mu piąć się po tyczkach. W maju mój groszek dostał delikatny oprysk na szalejące mszyce. Podlałam go również gnojówką z pokrzywy, aby zwiększyć przyrost. W połowie czerwca mój groszek jest już gotowy do zbioru. To na prawdę bardzo mało obsługowa roślina, polecam groszek dla początkujących ogrodników!
Czym nawozić groszek?
Groszek nie wymaga specjalnego nawożenia. Mój groch został posadzony na grządce podwyższonej. Na jesień posypałam ją obornikiem granulowanym, i wymieszałam z ziemią. W trakcie wzrostu groszku podlałam go raz nawozem z pokrzywy. Nawóz z pokrzywy przyspiesza wzrost zielonych części roślin, dlatego najlepiej stosować go kiedy roślina buduje części zielone.
Kiedy zbierać groszek?
Zbierać groszek możemy w różnym terminie, w zależności od tego co chcemy uzyskać. Groszek cukrowy możemy jeść w łupinach, zanim roślina napompuje kuleczki w środku. Możemy również poczekać i zerwać go kiedy strąki groszku będą już pełne. W tym roku udało mi się idealnie zebrać groszek, zanim został zaatakowany przez szkodniki. W zeszłym roku trzymałam groszek zbyt długo, i większość nasion było robaczywe. W tym roku zebrałam go w idealnym momencie. Po czym poznać że groszek można zbierać? Strąki są pełne i pękate, ale ich skórka jest jeszcze zielona i soczysta. Kiedy skórka robi się wysuszona i żółtawa, może być już za późno.
Ile groszku z jednej grządki?
Ile groszku można wyhodować na jednej grządce? Oto mój wynik z kwadratowego poletka o wymiarach 1×1 metra. Groszek był posadzony co 2 cm, i piął się po drewnianych patykach. Po obraniu groszku zważyłam go – i oto efekty. Na niewielkim poletku wyhodowałam 1,2 kg groszku. To dużo i mało jednocześnie. Dużo ponieważ warzywo wymagało niewielkiego nakładu pracy, i małej ilości miejsca. Mało ponieważ z całej mojej hodowli groszku powstaną cztery porcje do zamrożenia.
Czy warto sadzić groch w ogrodzie?
Zanim zaczęłam przygodę z ogrodem, wydawało mi się że niewielkie przydomowe warzywniki nie mają sensu. Patrząc z boku może wydawać się że ogrodnik poświęca wiele czasu, na wyhodowanie niewielkiej ilości warzyw. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego że w każdej chwili możemy kupić całe warzywo w sklepie. Hodowanie warzyw na działce pomaga docenić ich wartość. Miska samodzielnie wyhodowanego groszku napawa ogromną dumą, i daje poczucie sprawczości. Obserwując cały proces zbliżamy się do natury, i uczymy się nie marnować żadnych zasobów. Niepotrzebne łęty po groszku wracają do ziemi jako kompost, i będą pożywką dla przyszłych roślin.