Jeśli planujesz założyć swój pierwszy ogródek warzywny, to poradnik dla Ciebie. Napiszę o tym dlaczego warto prowadzić ogród warzywny, i od czego zacząć hodować warzywa. Plan ogródka warzywnego należy dobrze przemyśleć, i uwzględnić najważniejsze aspekty prowadzenia ogrodu. Jeśli rozpoczęcie ogródka warzywnego jest dopiero przed Tobą, zapraszam do lektury!
Ogródek warzywny – poradnik dla początkujących
W tym poradniku dla początkujących dowiesz się jak zaplanować ogródek warzywny. Nie będę pisać o wielkich uprawach i skomplikowanych warzywach. Skupimy się na podstawach, i odpowiemy na pytanie – po co prowadzić ogród warzywny. Plan na ogród warzywny musi spełniać kilka ważnych cech. Musimy zaplanować grządki pod konkretne nasadzenia, zaplanować podlewanie, i komunikację. Dobre zaplanowanie ogródka warzywnego ułatwi Ci pielęgnację roślin.
Od czego zacząć ogródek warzywny?
Mały ogródek warzywny dla początkujących – to określenie brzmi jak prosta robota. Fakt, prowadzenie ogrodu nie jest trudne, ale planując go we właściwy sposób możemy zaoszczędzić sobie wiele pracy. My po roku zupełnie zmieniliśmy nasz plan ogrodu warzywnego, i przenieśliśmy go w inne miejsce. Dlaczego zdecydowaliśmy się na taki krok? Ponieważ pierwszy ogródek był kiepsko zaplanowany, a my nie mieliśmy jeszcze wiedzy o tym jak prowadzić warzywnik.
Jakie warzywa są najłatwiejsze w uprawie?
Zanim zaczniemy planowanie grządek, zastanówmy się co posadzić w ogródku warzywnym? Jeśli jest to Twój pierwszy ogródek, skup się na warzywach prostych w uprawie. Każde warzywo potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, ale są takie które wymagają mniej zabiegów. Warzywa na początek które polecam to:
- rzodkiewki
- szpinak
- bób
- cebulę
- ogórki
- cukinię
- fasolkę szparagową
Apetyt rośnie w miarę jedzenia, i jeśli złapiesz bakcyla ogrodnictwa, to zaczniesz rozglądać się za innymi warzywami. W kolejnych latach prowadzenia ogrodu możesz eksperymentować. Ja w drugim roku zaczęłam od nowa planowanie warzywnika w ogrodzie. Skupiłam się na trudniejszych warzywach, takich jak pomidory, kapusty, czy marchew.
Ile czasu zajmuje ogródek warzywny?
Planując ogródek warzywny musimy zastanowić się, ile czasu chcemy przeznaczyć na prace w ogrodzie. To podstawowe pytanie, ponieważ od niego zależy to jak duży ogródek założymy, i jakie warzywa w nim posadzimy. Czas ma kluczową rolę. Rozpoczynając ogródek warzywny wiosną, zobowiązujemy się do poświęcenia mu czasu aż do jesieni. Jeśli planujesz swój pierwszy ogród warzywny, zacznij od niewielkich grządek. Dzięki nim przekonasz się ile pracy zajmuje ogród, i zastanowisz się czy chcesz go powiększać.
Dlaczego warto założyć ogródek warzywny?
Własny ogród warzywny to coś więcej niż smaczne warzywa. Czas spędzony przy pielęgnacji ogrodu to doskonałe ćwiczenie fizyczne na świeżym powietrzu. Pielęgnując swój ogród jesteś skupiony na bieżącej pracy, a to niweluje skutki codziennych stresów. Wiele osób zakłada ogród warzywny jako terapię na nerwy. Prowadzenie ogrodu ma wiele zalet, to tanie hobby które bardzo wciąga.
Jak zbudować mały ogródek warzywny?
czy trzeba budować grządki podwyższone?
Zakładanie krok po kroku ogródka warzywnego wiąże się z decyzją o grządkach. Możemy zbudować grządki podwyższone, lub zaplanować sadzenie warzyw w gruncie. Obie te metody mają swoje wady i zalety. Niektóre warzywa łatwiej prowadzi się na grządkach wysokich, inne w ziemi. Na przykład cukinia lub dynia potrzebują dużo miejsca, i szkoda sadzić je na podwyższonej rabacie. Zdecydowanie lepiej posadzić je w gruncie, i dać im dużo miejsca. Natomiast w moim ogrodzie marchew sadzona na wysokiej grządce dała najlepsze plony.
Ile kosztuje budowa ogródka warzywnego?
Sadzenie ogrodu warzywnego może być bardzo tanie, lub bardzo drogie. Wszystko zależy od tego jak duży ogród warzywny chcemy zbudować, i jak ma wyglądać. Jeśli zależy Ci na pięknym warzywniku z idealnymi grządkami – musisz przeznaczyć na to sporo pieniędzy. Jeśli Twój ogród nie musi być idealny, możesz zrobić go niemal za darmo.
Założenie ogródka warzywnego kosztuje najwięcej pieniędzy na początku. Kiedy dopiero zakładasz grządki i całą infrastrukturę, musisz przygotować się na większe wydatki. W kolejnych latach będziesz już korzystać z tych rzeczy, więc koszty będą dużo mniejsze. Czy warzywa z własnego ogródka są tańsze? To zależy od tego w jaki sposób prowadzisz swój ogródek.
Jak zaprojektować ogródek warzywny?
Jeśli chcesz zaplanować ogród z grządką warzywną, nie musisz mieć do tego żadnego skomplikowanego programu do projektowania ogrodu. Wystarczy Ci większy zeszyt, linijka, i kolorowe pisaki. Do planowania warzywnika musisz znać wymiary działki, i planować w zgodzie ze skalą. Prosty plan ogrodu warzywnego rysowany w zeszycie musi mieć zachowane odległości. Pamiętaj że pomiędzy grządkami powinno być ok 1,5 m. Grządki nie mogą być zbyt długie, ani zbyt szerokie. Zrób plan upraw oraz wyznacz grządki na warzywa. Zaplanuj komunikację w ogrodzie, i podlewanie roślin. Zrób też miejsce na odpoczynek, i zaplanuj sadzenie kwiatów.
Zaplanuj uprawę warzyw w ogródku – porady dla początkujących
Ogród warzywny dla początkujących powinien być niewielki, i uwzględniać warzywa łatwe w uprawie. Jeśli od razu zaplanujesz zbyt duży ogród warzywny, jest ryzyko że nie będziesz chcieć kontynuować tego hobby. Zostaniesz z dużym ogrodem który pochłonął sporo pieniędzy. Lepiej zaczynać od małego ogrodu, i mieć z tyłu głowy możliwość powiększania go. Planowanie warzywnika na kilka sezonów uwzględnia miejsce na powiększanie upraw.
Jakie warzywa można sadzić na grządkach podwyższonych?
Grządki podwyższone pomagają dbać o warzywa. Łatwiej jest pielić dookoła warzyw, i walczyć ze szkodnikami. Jeśli planujesz założyć ogródek warzywny przy domu, rozważ tę metodę sadzenia warzyw. Grządki wyglądają ładnie, i są zbawienne dla kręgosłupa. U mnie sadzenie w ogródku warzywnym jest podzielone na grządki wysokie oraz siew w glebie.
Na grządkach podwyższonych sadzę:
- zioła
- marchew
- buraki
- pietruszkę
- pora
- truskawki
- seler naciowy i korzeniowy
- groszek cukrowy
- sałatę
- kapustę
- miechunkę
- bób
W gruncie sadzę warzywa:
- ziemniaki
- fasolkę szparagową
- dynię
- cukinię
- fasolę tyczną
- ogórki
- pomidory
Jak uprawiać warzywa korzeniowe?
Warzywa korzeniowe potrzebują luźnego podłuża, które umożliwi im budowanie korzenia. Do mojej pierwszej grządki wsypałam ziemię z bagiennej części działki. Fakt, była żyzna i bogata w składniki odżywcze, ale bardzo zbita i zwarta. To uniemożliwiło moim warzywom zbudowanie korzenia, i efekty widać na tym zdjęciu:
W tym roku zaplanowałam sadzenie warzyw korzeniowych na wysokiej grządce. Ziemię zmieszałam z sypkim perlitem, który nadał jej lekkości. Plony które miałam w tym roku przerosły moje oczekiwania. Buraki, marchew, pietruszka, rzodkiewki – wszystkie były dużo i soczyste.
Jakie warzywa sadzić w ogrodzie?
Każdy poradnik dla początkujących ogródka warzywnego skupia się na warzywach prostych w uprawie. Dla mnie ważniejszym pytaniem jest to, jakie warzywa lubisz jeść? Jakie warzywa są łatwe w przechowywaniu? Ile czasu zamierzam poświęcić na pielęgnację warzyw? Wiele osób na początku prowadzenia ogrodu sadzi wszystkie warzywa, które wpadną w ręce. Uważam że dobrze jest skupić się na początek na kilku, i stopniowo poszerzać wiedzę.
Najczęstsze błędy przy planowaniu ogródka warzywnego
Ile czasu chcę poświęcić na ogródek warzywny?
Zazwyczaj gdy zaczynamy planowanie ogródka warzywnego w ogrodzie, nie poświęcamy chwili na zastanowienie się nad czasem. Czas który chcemy poświęcić na ogród jest kluczowy. Od niego zależy wybór warzyw do ogrodu, plan ogródka warzywnego, i rodzaj grządek. Przyjrzyj się jak wygląda Twój rozkład dnia, i szczerze odpowiedz sobie na pytanie – ile czasu przeznaczyć na ogród?
Wygodny ogródek warzywny
Pamiętaj że ogródek warzywny jest dla Ciebie, i ma sprawiać przyjemność Tobie. Uprawa własnego ogródka musi być wygodna, i ograniczać powielające się czynności. Próbuj automatyzować pewne prace w ogrodzie. Ulepszaj i poprawiaj, aby było Ci wygodnie. Do Ciebie należy wybór warzyw do ogrodu – wybierz te które lubisz jeść, i które dobrze ci się uprawia. Zrób trochę miejsca na odpoczynek, i zaplanuj miejsce na bałagan.
Nie zapominaj o odpoczynku!
Kiedy wpada nam do głowy pomysł na ogródek warzywny, wpadamy w wir pracy. Skupiamy się głównie na pracach budowlanych, i pielęgnacji roślin. W kluczowych momentach w ciągu roku pracy jest bardzo dużo. Pamiętajmy jednak aby zachować równowagę w prowadzeniu ogrodu. Prowadząc ogródek warzywny również możemy się wypalić. Ogród nie służy tylko ciężkiej pracy. To miejsce gdzie mamy wypoczywać, i cieszyć się bliskością z przyrodą. Jeśli zamierzasz zrobić przydomowy ogródek, uwzględnij w nim miejsce na odpoczynek. Usiądź z kubkiem herbaty, i ciesz się wspaniałym ogrodem.