Czym uzupełniamy grządki podwyższone?

czym uzupełnić grządki

Grządki podwyższone pojawiają się w ogrodach coraz częściej. To modny i wygodny sposób na uprawę warzyw w ogródku. Jak wykonać taką grządkę i czym ją uzupełnić aby warzywa dobrze rosły? Oto kilka praktycznych porad z naszego doświadczenia.

Z czego zbudować grządki podwyższane?

Wysokie grządki na warzywa najczęściej budujemy z desek. Deski możemy kupić w tartaku, lub wykorzystać drewniane palety. Ostrożnie rozbieranie drewnianych palet pozwoli uzyskać nam sporo taniego materiału do budowy grządek. Kupując deski w tartaku zapłacimy więcej, ale deski możemy dopasować do swoich potrzeb. Pamiętajcie aby zaimpregnować deski specjalnym preparatem do drewna. Impregnowane grządki będą trwalsze, a drewno będzie służyło Wam wiele lat. Jest to większy wydatek na początku, ale opłaci się w kolejnych latach.

Praktyczna rada przy budowie grządek? Impregnujcie deski przed budową. Malowanie bejcą gotowej grządki jest trudniejsze, i wymaga więcej czasu na schnięcie drewna. Szczególnie dobrze lakierujcie drewno które będzie miało bezpośredni kontakt z podłożem.

Jakie wymiary grządki podwyższonej są najlepsze?

Wysoka grządka pozwala na wygodne pielenie i dbanie o warzywa w ogrodzie. Taki sposób hodowania warzyw ma swoje plusy i minusy, ale o tym później. Jakie wymiary powinna mieć grządka na warzywa? Nie ma jednych określonych wzorców. Planując budowanie skrzyni na warzywa musicie zastanowić się ile macie miejsca w ogrodzie, i jakie macie potrzeby. Nasze grządki mają trzy różne wymiary:

  • 3 m długości, 1 m szerokości, 30 cm wysokości
  • 3 m długości, 1 m szerokości, 20 cm wysokości
  • 3 m długości, 1 m szerokości, 10 cm wysokości

Wasza grządka na warzywa musi być łatwa do obejścia dookoła. Nie może więc być zbyt długa, dla nas optymalna długość to 3 metry. Grządka nie może być również zbyt szeroka. Stojąc przy grządce musimy dosięgać przynajmniej do jej środkowej części, aby wygodnie na niej pracować. Wysokość grządki dostosowałam do moich możliwości i potrzeb roślin. Chcąc zrobić eksperyment wykonaliśmy 3 różne wysokości. Na najwyższych posadzimy warzywa korzeniowe (marchew, pietruszka, burak). Na środkowych i niskich posadzimy warzywa które nie mają tak dużego systemu korzeniowego.

Czym uzupełnić grządki na warzywa?

Czy do grządki podwyższanej sypiemy tylko ziemię? Moglibyśmy, ale byłaby to strata pieniędzy i materiału. Przed wykonaniem grządek oglądałam i czytałam wiele dokumentów o permakulturze. Postanowiliśmy zainspirować się radami mądrzejszych, i uzupełniliśmy grządki warstwowo. A oto co wsypaliśmy do skrzyń na warzywa.

Na sam spód grządki położyliśmy czysty karton. Karton nie może być zadrukowany, musimy też obrać go z taśmy klejącej. Kartonów mamy dużo, ponieważ zostają nam z naszego sklepu fazymazy. Kartonem wykładamy dno oraz boki grządki. To pozwoli nam odizolować materiał od chwastów, i zabezpieczy przed szybkim wysychaniem ziemi.

Na dno grządki wsypaliśmy gałęzie, liście, i inne odpady z ogrodu. Ta warstwa posłuży jako drenaż, a z czasem gałęzie i liście rozłożą się. Gałęzie powinny być połamane, możemy je mocno podeptać po wrzuceniu do skrzyni. Kolejną warstwą były zielone odpady z kuchni, czyli tak zwany kompost. Kuchenne resztki z surowych warzyw to zaproszenie dla dżdżownic. Dżdżownice są dobre dla warzyw, dlatego to mile widziani goście na grządkach. Na grządkę możecie wyrzucić również skorupki po jajkach, suche trawy i liście, czy czyste wytłoczki po jajkach. My podsypaliśmy jeszcze gotowym obornikiem granulowanym.

Jaką ziemię wsypujemy do grządki?

Grządki na warzywa do połowy uzupełniliśmy patykami i innymi roślinnymi odpadami. Drugą warstwą była przesiana ziemia wymieszana z perlitem. Perlit to małe, białe granulki. Te granulki pomagają napowietrzyć glebę. Dzięki nim podłoże jest luźniejsze, i rośliny mogą łatwiej budować systemy korzeniowe. Najlepiej byłoby uzupełnić grządkę gotowym kompostem, jednak takiego nie mieliśmy. Przesiana ziemia dobrej jakości powinna sprawdzić się równie dobrze.

Kiedy rośliny zagoszczą już w grządkach, posypiemy je połamaną słoną. Ściółkowanie słomą pomoże zadbać o rośliny latem. Słowa obniży temperaturę przy glebie, i powstrzyma wodę przed nadmiernym parowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *