Hodowanie warzyw na wysokich grządkach to w ostatnich latach bardzo popularna metoda na sadzenie warzyw. Taka grządka ułatwi nam pielenie i dbanie o roślinę. Wysokie grządki wyglądają bardzo estetycznie, i urozmaicają ogródek. Jak zaplanować grządki i z czego je wykonać, aby wyszło tanio? Oto kilka naszych porad na łatwe zbudowanie grządki warzywnej.
Czy grządki podwyższone są potrzebne?
Tradycyjne ogrody warzywne zakładane przez naszych dziadków i rodziców były zupełnie płaskie. Spacerując po ogródkach działkowych ROD z pewnością nadal zobaczysz wiele takich grządek. Zadbana i ładnie zagrabiona grządka płaska sprawdza się równie dobrze, co ta wysoka. Z grządki w gruncie można osiągnąć bardzo dobre plony warzyw.
Dlaczego więc budujemy grządki podwyższone?
Składa się na to kilka czynników. Pierwszym jest wygoda. Wysoka grządka na warzywa umożliwia pielenie i dbanie o roślinę bez konieczności schylania się do samej ziemi. Jeśli zorganizujesz sobie składany stołek, możesz pielić na siedząco. Kolejna sprawa to kontrola nad chwastami. Hodując rośliny na wyodrębnionej grządce możemy łatwiej zapanować nad chwastami. Lepiej dojrzymy też choroby i szkodniki. Kolejna kwestia to estetyka. Takie wysokie grządki wyglądają ładnie, i są po prostu modne. Dzięki nim możesz wykonać wielopoziomowy ogród, który będzie robił wrażenie.
Z czego zbudować wysoką grządkę?
Najczęściej grządka na warzywa budowana jest z drewnianych desek. Możemy zakupić deski, lakier ochronny do drewna, i wykonać grządki samodzielnie. Do budowy grządki będzie potrzebna wkrętarka. Pamiętaj również o zabezpieczeniu desek lakierem, aby wytrzymały długie lata. Grządka z desek jest dość prosta w budowie, średnio droga, i bardzo ładnie wygląda.
Nasze grządki drewniane mają wymiary:
3 metry długości
1 metr szerokości
25 cm wysokości
Wymiary grządki na warzywa są ważne, jeśli zrobisz zbyt szeroką grządkę, nie dosięgniesz do jej środkowej części. Jeśli grządka będzie za wysoka, wykosztujesz się niepotrzebnie na zbędne ilości ziemi. Zwłaszcza przy warzywach o małych systemach korzeniowych. Grządka na marchewki i pietruszki jest najwyższa, ma 30 cm. Grządki nie mogą być też zbyt długie, aby łatwo było je obejść dookoła. U nas te wymiary sprawdzają się świetnie, są bardzo wygodne i praktyczne w użytkowaniu.
Grządka na warzywa z płytek lub folii falistej
Budowanie grządek w ogrodzie nie ma ograniczeń. Takie podwyższenie na warzywa można zbudować również z innych materiałów. W tym roku będziemy budować grządki z długich płytek, które dostaliśmy od znajomych. Recykling to dobra rzecz, warto wykorzystywać to co się ma. Inny pomysł to folia falista. Takie rozwiązanie podpatrzyłam gdzieś w internecie, i myślę że w tym roku powstanie taka budowla.
Dużą wadą wysokiej grządki jest utrzymywanie wilgoci. Dobrą praktyką jest obkładanie wewnętrznych ścian kartonem. Dzięki temu unikniemy zbyt szybkiego przesuszania ziemi. Górę natomiast ściółkujemy, aby woda zbyt szybko nie parowała. Wkładając karton do grządki uważaj na kawałki folii. Karton musi być czysty, matowy, bez barwnika i etykiet. Wszelkie kawałki taśmy i folie należy usunąć.
Czym wypełnić grządkę na warzywa
Jeśli zamierzasz budować grządki podwyższane, koniecznie zainteresuj się permakulturą. To ideologia opierająca się na wykorzystywaniu naturalnych elementów w ogrodzie. My uzupełniamy nasze grządki kilkoma elementami, które znamy z filmów o permakulturze. Wkładamy do pojemnika następujące rzeczy w tej kolejności:
- najpierw czyste kartony
- następne gałęzie, mniejsze i większe
- trochę kuchennych resztek roślinnych tzw „kompost”
- siano i liście (nie igły!)
- ziemię
- na wierzch ziemię wymieszaną z perlitem i obornikiem granulowanym
Tę listę można wzbogacić o normalny obornik, lub przerobiony kompost. Obornik kładziemy w okresie jesiennym, a kompostu jeszcze nie mamy. Takie warstwowe uzupełnianie grządki sprawi, że dżdżownice szybciej i chętniej zawitają do naszej ziemi. Ziemia będzie bardziej urozmaicona, a położony na dole podkład rozłoży się i wzbogaci ziemię. Kolejna zaleta to finanse. Takie uzupełnianie pojemnika pozwoli nam zaoszczędzić na samej ziemi, której wsypiemy zdecydowanie mniej.
Jakie zalety i wady mają wysokie grządki?
Na koniec jeszcze krótkie podsumowanie zalet i wad takich wysokich grządek na warzywa.
Zalety wysokiej grządki:
- brak konieczności schylania się do ziemi
- wygląd ogródka warzywnego
- lepsza kontrola nad szkodnikami
- lepsza kontrola nad chwastami
Wady wysokiej grządki:
- wysychanie ziemi w środku
- podkopujące się nornice
- ograniczone miejsce
- wydatek na materiały
a co będziemy sadzić w tym roku zobaczysz TUTAJ