Jak sadzić sałatę? krok po kroku jak wyhodować sałatę

jak sadzić sałatę

Sadzenie sałaty jest dość proste, a samo warzywo nie wymaga wiele uwagi. Co zrobić aby w łatwy sposób wyhodować świeżą i soczystą sałatę? Oto krótka instrukcja sadzenia tego warzywa. Nasze tegoroczne plony przerosły nasze oczekiwania. W tym krótkim wpisie opiszę Wam jak wykonaliśmy grządki, i w jaki sposób dbaliśmy o warzywa.

Przygotowanie grządki na sałatę

Grządka na której będziemy sadzić sałatę nie musi być wysoka. To warzywo które nie ma głębokiego systemu korzeniowego. Z tego powodu sałatę zaplanowałam na najniższych grządkach które mają ok 20 cm wysokości. Podniesione grządki wypełniłam czystym kartonem, oraz gałęziami które posłużą za naturalny drenaż. Pomiędzy gałęzie podsypałam nieco obornika granulowanego, oraz zielonych resztek, i skorupek po jajkach. Wierzchnią warstwę usypałam przesianą ziemią, z domieszanym perlitem. Grządka stoi w miejscu bardzo nasłonecznionym, z lekkim spadkiem.

czym wypełnić grządki podwyższone

Sałata z rozsady czy siana bezpośrednio do ziemi?

Czy lepiej sadzić sałaty z gotowych rozsad, czy siać bezpośrednio do ziemi? W tym roku chciałam na własnym przykładzie przekonać się, który sposób hodowania sałaty jest lepszy. Dlatego posadziłam zarówno sałatę z własnej rozsady, jak i nasiona do gruntu.

Sałatę z rozsady umieściłam na grządce w połowie kwietnia. Na początku rozsady zupełnie oklapły, i uznałam że pójdą na zmarnowanie. Nie miałam czasu powyrywać ich z grządki, dlatego zostawiłam je na kolejne 2 tygodnie. W tym czasie rozsady puściły nowe, silniejsze liście.

Nasiona sałaty siałam do ziemi pod koniec marca, w płytkich rowkach w ziemi. Nasionka świetnie wykiełkowały, i najwięcej pracy musiałam włożyć w ich przerywanie, ponieważ posiałam je za gęsto. To nauczka na przyszłość, aby sałatę siać rzadko tak jak rzodkiewki.

jakie nasiona sałaty kupić
rozsady sałaty w domu
jak zrobić rozsady sałaty

Jak zrobić rozsady sałaty?

Rozsady sałaty możemy robić wczesną wiosną, wysiewając nasiona do pojemnika z dobrą ziemią. Sałata dobrze radzi sobie z pikowaniem, dlatego spokojnie możemy wysiać ją na zbiorczą tackę. Nasiona muszą mieć zapewnione wilgotne podłoże, oraz dużo światła. Stawiając rozsady na parapecie dobrze jest położyć je na czymś wysokim, na przykład na pudełku po butach. Rozsady na parapecie powinny być jak najwyżej, a ziemia w pojemniku powinna być wysypana po sam brzeg pudełeczka lub doniczki. W przeciwnym przypadku roślina wyciągnie się, i będzie nie do odratowania.

sadzenie sałaty na grządce
sałata w ziemi
sałata jak sadzić

Jak dbać o sałatę w ogrodzie?

Sałata na grządkach powinna być często podlewana, oraz doglądana. Głównymi szkodnikami w fazie wzrostu były u nas ślimaki bez skorupek. Z początku zdejmowałam ślimaki ręcznie, jednak w pewnym momencie zrobiła się z tego syzyfowa praca. Ostatecznie posypałam grządki niebieskimi granulkami Bross na ślimaki.

Kiedy sałata miała już po kilka liści, wyłożyłam dookoła niej słomę. Słoma na grządce pozwala lepiej utrzymać wilgoć w podłożu. Niektórzy mówią o mniejszej ilości chwastów przy wyścielaniu słomą. Dla mnie ilość chwastów jest taka sama, i w dodatku trudniejsza do usunięcia. Mimo to słowa pięknie zatrzymuje wilgoć w ziemi, i jest dla mnie ogromnym pomocnikiem. Szczególnie jeśli nie mam możliwości podlewać ogródka codziennie.

sadzenie sałaty w grządkach
sadzenie sałaty krok po kroku
jak sadzić sałatę żeby rosła

kiedy zbieramy sałatę do jedzenia?

Pierwsze, nieśmiałe zbiory sałaty rozpoczęliśmy w połowie maja. Człowiek cieszył się z niewielkich liści, i smakował świeżą zieleninę. Z początkiem czerwca zaczął się u nas ogromny urodzaj sałaty, który trwa do lipca. W tym czasie mamy więcej warzyw, niż pomysłów na ich wykorzystanie. Częstujemy więc rodzinę i znajomych.

sadzenie sałaty

Do kiedy można siać sałatę?

Salata jest warzywem, które najlepiej rośnie w chłodniejszym klimacie, dlatego daty siewu mogą się różnić w zależności od regionu i warunków atmosferycznych. Ogólnie rzecz biorąc, czas siewu sałaty zależy od dwóch czynników: daty ostatniego przemarznięcia w twoim regionie oraz preferencji odmiany sałaty.

Jeśli mieszkasz w klimacie umiarkowanym, siew sałaty zwykle odbywa się wczesną wiosną, gdy gleba jest wystarczająco odszroniona i temperatura powietrza się stabilizuje. Można to zrobić nawet przed datą ostatniego przemarznięcia, ponieważ sałata dobrze radzi sobie z nieco chłodniejszymi temperaturami.

Jeśli preferujesz uprawę sałaty latem, można siać ją pod koniec wiosny lub na początku lata, w zależności od okresu wzrostu danej odmiany. Niektóre odmiany sałaty są bardziej odporne na upały, co oznacza, że można je siać później w sezonie.

Warto zwrócić uwagę na informacje podane na opakowaniu nasion sałaty, ponieważ różne odmiany mają różne preferencje dotyczące temperatury i sezonu wzrostu. Przeczytaj zalecenia dotyczące siewu na opakowaniu, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące terminów.

Co zrobić jak sałata kwitnie?

Sałata która zakwitła nie nadaje się już do zjedzenia. Niestety takie warzywo możemy już jedynie oddać na kompost, lub poczęstować nim zwierzęta. Kury bardzo lubią jeść sałatę.

Sałata idzie w kwiat głównie z powodu wpływu czynników środowiskowych, takich jak temperatura i długość dnia. Oto kilka czynników, które mogą przyczynić się do kwitnienia sałaty:

  • Temperatura: Wysoka temperatura może przyspieszyć kwitnienie sałaty. Sałata preferuje chłodniejsze warunki, dlatego w upalne lato może przechodzić w fazę kwitnienia wcześniej niż oczekiwano.
  • Długość dnia: Sałata jest rośliną krótkiego dnia, co oznacza, że długość dnia ma wpływ na inicjację kwitnienia. Gdy dni stają się dłuższe, roślina otrzymuje sygnał do przejścia w fazę generatywną i rozpoczęcia produkcji nasion.
  • Starzenie się rośliny: Sałata ma naturalny cykl życiowy, w którym rośnie, rozwija się i w końcu przechodzi w fazę kwitnienia. Starsze rośliny są bardziej skłonne do kwitnienia, więc jeśli sałata jest sadzona zbyt wcześnie lub nie jest regularnie zbierana, może przejść w fazę generatywną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *