Rozsady w lutym – dlaczego ich nie robię?

rozsady w lutym

Rozsady w lutym są popularnym tematem na wszelkich grupach ogrodniczych, czy w filmach na Youtube. Luty jest miesiącem w którym wielu z nas więdnie z niecierpliwości. Nie możemy doczekać się już startu sezonu ogrodowego, i szukamy sposobu na to, aby zacząć wcześniej.

Warzywa można siać w lutym

Pod warunkiem, że posiadasz ogrzewaną szklarnię, lub mieszkasz w cieplejszej strefie klimatycznej. A tak na serio, jedną z głównych rzeczy której uczy ogrodnictwo jest cierpliwość. Cierpliwość pozwala wykonać czynności w odpowiednim momencie. Posiać nasiona, dbać o roślinę, zbierać warzywa we właściwym momencie. Bez cierpliwości nie ma udanych plonów, i pięknych grządek. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ widzę zimowe szaleństwo siania warzyw, któremu poddają się zniecierpliwieni ogrodnicy. Rozsady w lutym mogą się udać, ale w określonych warunkach, o których warto pamiętać.

rozsady w lutym czy w marcu?
Rozsady w lutym czy w marcu?

Porady dla początkujących ogrodników

Porady ogrodnicze są różne, i czasami informacje w nich zawarte mogą być zupełnie inne. W sieci można znaleźć wiele wpisów i filmów, zachęcających do siania nasion już teraz. Jest również sporo artykułów oferujących zasadę 3×15. Sianie 15 marca, pikowanie 15 kwietnia, gruntowanie 15 maja. Czy te porady są błędne? Oczywiście że nie, ponieważ warunki klimatyczne i działkowe bywają zupełnie różne.

Kiedy siać warzywa na rozsady? Rozsady w lutym czy w marcu

Zaobserwuj swoje warunki pogodowe i klimatyczne. Między różnymi obszarami Polski na prawdę można zaobserwować duże różnice. Na przykład Łódź i Wrocław. Czy wiesz że wiosna we Wrocławiu zaczyna się 1-2 tygodnie wcześniej niż w Łodzi. Zawsze jadąc z Łodzi do Wrocławia obserwuję duży przeskok w warunkach pogodowych i rozwojowych roślin. Rośliny zaczynają szybciej puszczać kwiaty, szybciej owocują, i kończą produkcję. Jeśli mieszkałabym w okolicach Wrocławia, na pewno szykowanie rozsad rozpoczęłabym wcześniej, i rozważyłabym rozsady w lutym.

Gdzie trzymać rozsady warzyw?

Czy swoje warzywa planujesz sadzić do gruntu, czy hodować w szklarni? Czy twoja szklarnia jest ocieplana, czy planujesz opierać się na warunkach pogodowych? To ważne pytania, od których powinien zależeć termin produkowania rozsady. Jeśli posiadasz ogrzewaną szklarnię, rozsady możesz produkować już w styczniu.

Rozsady warzyw 15 marca

Ja zaczynam siać warzywa 15 marca. Pikowanie wykonam w okolicach 15 kwietnia, a sadzenie do gruntu po 15 maja. Takie terminy są optymalne dla warunków, które mam u siebie. Rozsady stoją na parapetach, które obkładam dodatkowo folią aluminiową. Folia odbija światło, i zmniejsza ryzyko wyciągania się rozsady. Mój ogródek jest wystawiony na wiatr, a lekki foliak nie dogrzewa w znacznym stopniu. Dlatego sadzenie do gruntu będę mogła wykonać dopiero po ostatnich przymrozkach w maju, mając pewność że temperatura nie zrobi już żadnego fikołka.

Które porady ogrodnicze są wartościowe?

Wartościowe są wszystkie doświadczenia, ale jest jeden rodzaj lekcji które zapamiętujemy najlepiej. To nauka na własnych błędach. Pozwól sobie na błędy w pierwszych 2 latach prowadzenia ogrodu. Eksperymentuj, ucz się, sadź na różne sposoby – im więcej doświadczenia nabierzesz, tym lepsze efekty uzyskasz w kolejnych latach. Każdy ogrodnik ma swoje doświadczenia, które mogą różnić się od siebie – ponieważ nasze warunki są różne. Skup się na swojej działce, i obserwuj. Jeśli posiadasz ogródek ROD, możesz obserwować innych ogrodników, którzy prowadzą swoje zagony od lat. Oni doskonale znają warunki na których Ty sadzisz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *