Jakie warzywa sadzę w marcu na rozsadę?

rozsady w marcu

Na początku marca możemy sadzić już pierwsze warzywa na rozsadę. Ja w tym roku rozpoczynam swoje rozsady w szklarni balkonowej, aby były lepiej doświetlone niż rok temu. Mam nadzieję że tym razem uda mi się wyhodować dobre rozsady, które nie będą wyciągnięte.

Jakie rozsady na początku marca?

Początek marca to pierwszy termin na rozpoczęcie rozsad w szklarni. Rok temu rozsady robiłam w mieszkaniu przy oknie, jednak nie były wystarczająco doświetlone. Ciemne mieszkanie w bloku nie jest najlepszym miejscem na rozsadę. Mimo iż rośliny wyrosły, to były zbyt długie, ponieważ wyciągały się do niewielkich ilości światła. W tym roku postanowiłam sadzić je w szklarni balkonowej, które na początku będę zabierała na noc do mieszkania. Mam nadzieję że dzięki temu rośliny nie zmarzną.

Nie jest to oczywiście doskonała złota rada – a jedynie eksperyment. Efekty zobaczymy latem, i na pewno napiszę o nich na blogu. Opakowania na nasiona zawierają ich bardzo dużo. Spróbuję więc zrobić rozsady na balkonie, a w razie gdyby nie wyszły, posadzę rośliny do gruntu w połowie kwietnia. Dzięki temu uzyskam fajne porównanie.

cebula z nasion
marchew i pietruszka
groch i bób

Jakie warzywa sadzimy w marcu?

W marcu sadzę warzywa korzeniowe, i wczesne odmiany sałaty i rzodkiewek. Jeśli chcesz posadzić warzywa już teraz, kup wczesne odmiany. Taką informację znajdziesz na opakowaniu z nasionami. Pamiętaj aby posadzić nasiona w dobrej jakości ziemi. Ja kupiłam worek ziemi na rozsadę. A warzywa które posadziłam to:

 • wczesna marchew
 • seler korzeniowy
 • seler naciowy
 • por
 • pietruszka korzeniowa
 • wczesna rzodkiewka
 • bób
 • groch
 • sałata masłowa
 • poziomki
 • cebula z nasion
 • cebula z dymki
 • czosnek z dymki

Czy warzywa posadzone teraz dobrze wyrosną?

Moje sadzenie warzyw traktuję jako eksperyment. Ubiegły rok nauczył mnie pokory i cierpliwości w ogrodzie. Wiem że jestem dopiero na początku swojej drogi, i wiele nauki przede mną. A najlepiej uczyć się w trakcie pracy. Ogrodnictwo to tanie hobby, dlatego możemy pozwalać sobie na próby i błędy.

Czy można wyhodować poziomkę z nasion? Czy cebula z nasion wyrośnie? O poziomce i cebuli słyszałam różne opinie, ale najczęściej słyszę że nie warto sadzić nasion. Jak poziomka to tylko z rozsady a jak cebula to tylko z dymki. Dlatego do swoich rozsad podchodzę jako do eksperymentu, i jeśli nasionka nie wykiełkują, to kupimy gotowe rozsady.

marcowe rozsady
szklarnia balkonowa
rzodkiewka już wschodzi

Co sadzić do gruntu w marcu?

W połowie marca zamierzam wsadzić również pierwsze warzywa do gruntu, na grządkę podwyższaną. Od połowy marca zapowiadają się już dwucyfrowe temperatury, więc warzywa mają szansę wykiełkować. Na grządkę posieję marchew, pietruszkę, seler, i por. Posieję również zioła do sekcji ogródka ziołowego. W osobnym miejscu wysieję również rzędy rzodkiewek. Wysiane nasiona na początku okryję agrowłókniną białą, która ochroni je przed zimnem.

Patent z białą agrowłókniną zobaczyłam na kanele Infouprawa, który jest według mnie jednym z lepszych źródeł wiedzy. Polecam i zachęcam do obserwowania tego kanału.

Biała agrowłóknina i czarna agrowłóknina mają różne zastosowania. W ogrodzie przydaje się również agrotkanina, mocniejsza i nie przepuszczalna dla wody. Różnice i zastosowanie tych materiałów opiszę Wam w kolejnym artykule. Dla mnie do niedawna była to czarna magia. Teraz widzę ich liczne zalety, i dzięki nim stworzę lepszy ogród warzywny niż rok temu.

A tutaj znajdziesz listę wszystkich warzyw które sadzę w tym roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *