Jakie warzywa sadzimy w 2023 roku?

łatwe rozsady warzyw

Planowanie ogrodu warzywnego należy zrobić z głową. Po ubiegłym sezonie wiemy już, że warto dobrze przygotować się do sadzenia warzyw. Sadzimy warzywa według zaleceń z opakowania, i dobrych źródeł wiedzy. Co będzie sadzone w tym roku u nas?

Łatwy ogródek warzywny na działce

Ubiegły sezon nauczył mnie pokory wobec natury. Nie sugerujmy się napisem na opakowaniu, który mówi o tym iż roślina jest prosta w wyhodowaniu. Po własnym przykładzie wiem już, że można zrobić 100 rozsad cukinii, i otrzymać z niego kilka warzyw w całym sezonie. Cukinia jest opisywana jako jedno z najłatwiejszych warzyw, które wyrośnie wszędzie. Jak widać nie jest to aż takie proste, dlatego warto przemyśleć jakie warzywa chcemy sadzić, gdzie, i jak je pielęgnować.

W tym roku nie porywam się z motyką na słońce. Poza kilkoma eksperymentami, stawiam raczej na popularne warzywa do ogródka. W tym roku planuję sadzić je według ich potrzeb. Dlatego projekt ogrodu i działki powstawał w głowie i na papierze przez całą zimę. A oto jak będzie wyglądał ogródek warzywny w tym roku.

dobry plan na ogród warzywny

Rozsada w domu musi mieć dobre oświetlenie

W ubiegłym roku zrobiłam rozsady zbyt gęsto, i dałam im zbyt mało światła. Rośliny były bardzo długie, i nie rozwinęły się dobrze po wsadzeniu do gleby. W tym roku sadzę jedno nasiono do jednej komórki. Aby zapewnić rozsadom więcej światła w bloku, postanowiłam kupić szklarnię na balkon. Szklarnia balkonowa kosztowała 180 zł i zamówiłam ją na Allegro. Ma cztery duże półki, i pokryta jest dość grubą folią dobrej jakości. Planuję wystawić ją na balkon, aby dobrze doświetlić rozsady. Szklarnia balkonowa jest dość lekka, więc będę mogła wnosić ją na noc do mieszkania. Dzięki temu powinnam uniknąć wychłodzenia roślin. To tylko teoria, i zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce.

szklarnia na balkon

Nasiona warzyw które będziemy sadzić w tym roku

Planowanie ogrodu warzywnego na sezon 2023 zaczęłam jesienią 2022. Jesienią udało mi się kupić nasiona warzyw w promocyjnych cenach, co cieszy zwłaszcza przy wielu zakupach. Zakupy zrobiłam na stronie Świat Kwiatów na której jest szeroka oferta, a sama strona jest przyjemna w użytkowaniu. Kupiłam zarówno nasiona na grządki podwyższone, jak i do szklarni którą planujemy w tym roku postawić. Kupiłam również wiele cebuli kwiatowych, które posadziliśmy do ziemi we wrześniu. Kwiaty zaczynają już powoli wychodzić, i pewnie niebawem będę mogła zdać relację z ich jakości.

W tym roku sadzimy wiele różnych warzyw. Na grządkach pojawią się warzywa korzeniowe, takie jak marchewka i pietruszka. Będzie również seler i por, a więc cała włoszczyzna. Zaplanowałam ogród ziołowy, z wieloma rodzajami aromatycznych roślin. W ogrodzie pojawi się wiele warzyw strączkowych, dużo ogórków, i pomidory. W szklarni planuję posadzić różne rodzaje pomidorów. Spróbujemy również posadzić ziemniaki.

Wybierając warzywa do ogrodu sugerowałam się tym, jakie warzywa zazwyczaj jemy, i które warzywa łatwo przechowywać. Nie będę sadzić warzyw których nie lubimy, i których nie potrafimy przyrządzać. Pomidory i ogórki będą najbardziej liczne, ponieważ łatwo je wekować. Rośliny strączkowe będą natomiast mrożone. Warto o tym pomyśleć przed sadzeniem, ponieważ w okresie plonowania uzyskujemy na raz dużo warzyw. Jeśli nie mamy dużej rodziny, możemy ich po prostu nie przejeść.

A oto moja kolekcja nasion na ten sezon:

Sadzimy warzywa oraz kwiaty

Sadzenie kwiatów jednorocznych w pobliżu warzyw ma wiele zalet. Dlatego choć kwiaty nie są moją mocną stroną, w tym roku pojawi się ich na działce dużo. Planujemy obsadzić kwiatami jednorocznymi cały ogród dookoła. Aksamitki pojawią się również na grządkach, pomiędzy warzywami. Dlaczego warto sadzić kwiaty przy warzywach?

Warzywa aby dać plon wymagają zapylenia. Jeśli planujemy ogród warzywny, przyda nam się cała gromada zapylaczy, Pachnące kwiaty przyciągają owady zapylające, i zwiększają nasze szanse na duży plon.

Aksamitka chroni warzywa przed niektórymi szkodnikami. Sadzenie jej na grządkach chroni korzenie warzyw, i przyciąga owady zapylające. W tym roku aksamitka będzie głównym kwiatem, który będzie dbał o nasz ogród warzywny.

Oczywistą zaletą kwiatów jest również ich wygląd i zapach. Kolorowe kwiaty dookoła ogrodu warzywnego sprawią nam po prostu przyjemność. Będą ładnie wyglądały na zdjęciach, i umilą czas spędzony w ogrodzie. Z pewnością też znajdą się w niejednym bukiecie w wazonie.

inne nasze wpisy o warzywach znajdziecie Tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *