Kiedy zbierać cebulę?

kiedy zbierać cebulę

Kiedy zbierać cebulę posadzoną na wiosnę? Na zbiory cebuli czekamy od wiosny, jeśli sadziłaś cebulę w marcu – to jest artykuł dla ciebie! Po czym poznać że wiosenna cebula jest już gotowa do zbioru? Oto krótka instrukcja.

Kiedy sadzić cebulę?

Sadzić cebulę możemy wczesną wiosną, i na jesień. Najpopularniejszym terminem do sadzenia cebuli z dymki jest marzec. W marcu porządkujemy grządki, i przygotowujemy się na sezon ogrodowy. W marcu siejemy do ziemi pierwsze warzywa, takie jak rzodkiewka czy sałata. To również idealny moment na sadzenie cebuli z dymki. Ja sadzę cebulę wiosną na początku marca.

jak sadzić cebulę
kiedy zbierać cebule z marca
kiedy zbierać cebulę latem

Jak sadzić cebulę wiosną

Jak sadzić cebulę w marcu? Możesz zrobić to na dwa różne sposoby. Pierwszym jest sadzenie cebuli z dymki, i ja najbardziej polecam to rozwiązanie. Możesz również siać cebulę z nasion. Jednak ta druga metoda nie sprawdziła się u mnie dobrze. Najbardziej polecam szybką i prostą metodę sadzenia cebuli, czyli wtykanie do ziemi małej dymki. Cebulę do sadzenia kupisz w sklepie ogrodniczym, najczęściej jest dostępna w trzech kolorach. Ja co roku sadzę żółte, fioletowe, i białe cebule. Mają różne smaki i właściwości, dlatego decyduje się na wszystkie trzy odmiany cebul. Cebulę z dymki sadzimy płytko, wystarczy aby czubek lekko wystawał z ziemi. Inaczej sadzimy czosnek, który wymaga głębszego wetknięcia w ziemię.

Kiedy można zbierać cebulę?

Cebule sadzoną wiosną możesz zbierać w różnych fazach rozwoju. W maju podbieramy szczypior z cebuli, ucinając po jednym szczypiorku z każdej z cebul. To pozwala roślinie dalej rosnąć, a mi cieszyć się wiosennym szczypiorkiem. Cebulę możesz podbierać w maju i w czerwcu. Nie będzie jeszcze taka duża, ale ja lubię przynosić z działki małe, soczyste cebulki. Z tego powodu polecam sadzenie dużej ilości cebul, aby móc podbierać je całą wiosnę i lato.

kiedy zbierać cebulę żeby była dojrzała
kiedy zbiera się cebulę
kiedy zbierać cebulę i jak suszyć

Kiedy zbierać cebulę sadzoną w marcu?

Kiedy zbierać cebulę sadzoną w marcu? Od wiosny podbieram szczypior i niewielkie, pojedyncze cebule, Jednak główny zbiór dojrzałej, dużej cebuli czeka nas w lipcu. Cebula jest już wtedy duża, pękata, i soczysta. Zbieram cebulę wtedy, kiedy szczypior kładzie się na ziemię. To znak, że trzeba już wyrwać cebule, i ususzyć w suchym i ciepłym miejscu.

Czy można posadzić cebulę na jesień?

Nowe cebulki dymki możesz śmiało posadzić na grządkach późną jesienią. Dojrzałe cebule będą gotowe szybciej na wiosnę. Nie zrób tego zbyt wcześnie, aby cebula nie wypuściła szczypioru przed zimą. Pamiętaj również o tym, aby nie sadzić warzyw w tym samym miejscu po sobie. Dzięki temu uchronisz swoje uprawy przed chorobami i szkodnikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *