Marzec to czas na pierwsze wiosenne porządki w ogrodzie. To również miesiąc w którym rozpoczynamy rozsady warzyw. Jak wygląda nasz marzec w ogrodzie, i co można zrobić na swojej działce w tym miesiącu? Oto pomysły na marzec 2023 na działce.
Rozsady warzyw w marcu
Choć za oknem szaleje zima, w rozsadniku zaczyna robić się zielono. Każde warzywo ma inny czas na wschód, więc posadzone rozsady nie wychodzą w tym samym czasie. Po dwóch tygodniach od zasadzenia pierwszych nasionek robi się już coraz bardziej zielono. Obserwowanie pierwszych wschodów zawsze cieszy. Ale zepsuję Wam tę radość tym co napiszę. Nieraz nawet najbardziej wychuchane warzywo nie doczeka pełnego owocowania. Czasami roślina którą zupełnie olewamy rozwija się wspaniale. Bywa również że roślina doskonale dbana nie urośnie tak jak chcemy. Ma na to wpływ wiele czynników, a działka uczy pokory.
Ja w tym roku robię różne rozsady, w odrębnych terminach i miejscach. Chcę przetestować jaka metoda najlepiej sprawdzi się u mnie. Rozsady robię w dość ciemnym mieszkaniu w bloku, dlatego nie jestem pewna czy wszystkie dobrze wyjdą. Wracając do wychuchanych roślin – w zeszłym roku dostałam piękne rozsady sałaty od mamy. Posadziłam je na dobrej ziemi, w pełnym słońcu. Rosły fantastycznie, ale tuż przed zbiorem wszystkie padły. Okazało się że pędrak w ziemi zjadł im całe systemy korzeniowe. I po sałacie.
Jakie warzywa sadzimy na początku marca?
Na początku marca posadziłam różne warzywa jako rozsady. Instrukcje dotyczące sadzenia warzyw biorę od mamy, oraz innych mądrych głów z Youtuba. W tym miesiącu planuję również posadzić warzywa do gruntu. Jakie warzywa sadzę na rozsady, a jakie do gruntu? Oto mój kalendarz na marzec:
Warzywa które posadziłam w marcu na rozsadę
- seler naciowy
- seler korzeniowy
- por
- poziomka
- groch cukrowy
- groch
- kalarepa
- brukselka
- kapusta
- sałata
- cebula
Warzywa które posadzę do gruntu w połowie marca
- marchew
- pietruszka korzeniowa
- pietruszka naciowa
- koper
- mięta
- rzodkiewki
- groch
Posadzone w gruncie warzywa okryję na początek białą agrowłókniną, aby miały cieplej zwłaszcza nocą. Agrowłóknina przepuszcza wodę, więc rośliny będą miały mokro. Będę je odwiedzała raz na 2-3 dni aby sprawdzić ich stan. Oczywiście najlepiej byłoby zaglądać do nich codziennie, jednak nie mam takiej możliwości. Ale nie czekamy na warunki idealne, i działamy w takich realiach jakie są.
Porządki w ogrodzie w marcu
Jeśli dopisuje nam pogoda, w marcu możemy rozpoczynać pierwsze porządki na działce. Pamiętajmy jednak o tym, że niektóre zwierzęta nadal śpią ukryte w liściach, kępach trawy i krzewach. Marzec to nie pora na mocne grabienie trawy, czy porządkowanie zarośli. Jeśli zbyt wcześnie wybudzimy np: jeża, może on nie przetrwać wczesnych przymrozków.
Dla mnie marzec to czas aby zweryfikować moje plany i założenia. Spaceruję po ogrodzie, i zastanawiam się co gdzie zrobić. Gdzie przykryć włókniną, a gdzie postawić grządkę. Liczę miejsca na dodatkowe kwiaty i krzewy. Zastanawiam się co będzie mi potrzebne, i jakie rośliny zamierzam posadzić.
Naszą główną pracą na ten miesiąc jest robienie nowych grządek. Najpierw zbijamy i malujemy deski, następnie będziemy je wypełniać. Przestrzenie dookoła grządek przykryjemy agrotkaniną, a na nią damy zrębkę. Jako że mamy na działce wiele dzikich zarośli i mnóstwo gałęzi, zamierzamy zrobić własne zrębki. Dzięki temu nie wykosztujemy się na dużą ilość materiału, i pozbędziemy się gałęzi. Nie chcę robić tego jednak zbyt wcześnie, aby nie uszkodzić kryjówek zwierząt.
Jak zaplanować warzywnik
W tym roku zastała nas zimna i śnieżna wiosna. To blokuje wiele prac w ogrodzie, które już chciałoby się wykonywać. Zamiast denerwować się na pogodę, możemy planować i inspirować się. Dla mnie to czas na przeglądanie Instagramowych kont z inspiracjami na ogrody. Równy i uporządkowany ogród cieszy oko. Zwłaszcza jeśli zdjęcie jest zrobione z drona, który obejmuje całą przestrzeń. Oto zdjęcia które służą mi za inspirację w tym roku: