Jak sadzimy hiacynty

Hiacynty to wiosenne kwiaty cebulowe, które kwitną na przełomie marca i kwietnia. Hiacynt cieszy oko pięknymi kwiatami różnych odcieniach koloru niebieskiego i różowego. Zdarzają się również odmiany białe i pomarańczowe. Gdzie kupić cebulki hiacyntów, i jak je posadzić aby ładnie zakwitły w ogrodzie?

Kiedy sadzimy hiacynty do ziemi?

Cebulki hiacyntów posadziliśmy we wrześniu. Podobnie jak i inne kwiaty cebulowe, które kwitną wiosną. Czy wrzesień to dobry termin na sadzenie hiacyntów? Z perspektywy czasu widać że tak. Nasze hiacynty mimo mroźnej wiosny wyrosły pięknie. Są duże i pękate. Cieszą oko pięknymi kolorami i wspaniałym zapachem. Są zdrowe i bardzo duże. Spokojnie odczekały zimę w ziemi, i wyrosły we właściwym czasie na wiosnę.

Hiacynty sadziliśmy do ziemi w doniczkach. Zrobiliśmy tak z trzech powodów:

  • zależało nam na tym aby jak najszybciej posadzić kwiaty
  • zamierzamy przenieść je w inne miejsce w kolejnym roku
  • doniczka chroni cebulki przed nornicami i pędrakami
  • sadzenie w doniczce ochroni cebulki przed szpadlem w czasie wykopywania kwiatów

Do każdej doniczki wsadziliśmy kilka cebul, na głębokość ok 10 cm. Doniczki zakopaliśmy w ziemi równo z wysokością pojemnika. Dzięki temu nie widać że kwiaty wyrastają w doniczek, a grządka ma równy poziom. Jedyna rzecz o której zapomnieliśmy to zaznaczenie kwiatów. W tym roku będę umieszczać plastikowe plakietki z nazwami roślin, aby pamiętać gdzie są posadzone.

sadzenie tulipanów
sadzenie hiacyntów
sadzenie kwiatów cebulowych

Gdzie kupić cebule hiacyntów?

Cebule hiacyntów kupiłam z dwóch źródeł. Posadziłam kilka hiacyntów kupionych w markecie, które po przekwitnieniu wsadziłam do ziemi. Te kwiaty wyrosły, ale są bardzo małe, słabe, i ledwo je widać. Więcej cebul hiacyntów kupiłam przez internet, na stronie Świat Kwiatów. Ten wpis nie ma charakteru reklamowego, szczerze piszę Wam gdzie kupiłam cebule. Z tych drugich jestem bardzo zadowolona, są bardzo duże, zdrowe, i mają wspaniałe kolory. Na pewno na jesień zamówię kolejne kilka cebulek hiacyntów.

Cebule hiacyntów możemy kupić też w dużych sklepach budowlanych, czy mniejszych sklepach ogrodnicznych. Nie sprawdzałam jakości tych kwiatów, więc nie mam o nich zupełnie zdania. Jednak jeśli miałabym kupić cebule (i cokolwiek innego) wolałabym zrobić zakupy w lokalnym sklepie ogrodniczym.

Kiedy kwitnie hiacynt?

Hiacynty kwitną wiosną, są jednymi z pierwszych kwiatów wiosennych, które kojarzą nam się ze Świętami Wielkanocnymi. To kwiaty które kwitną razem z żonkilami. Przed hiacyntami kwitnie krokus i przebiśnieg. Po hiacyntach kwitną natomiast tulipany i cesarskie korony. W tym roku wiosna była wyjątkowo mroźna, dlatego nasze hiacynty długo nie chciałby się otworzyć. Pełne kwitnienie zaczęło się dopiero po pierwszym tygodniu kwietnia.

Hiacynt to pięknie wybarwiony, pachnący kwiat który stanowi ozdobę ogrodu. Zachwyca kolorami kiedy drzewa i krzewy nie mają jeszcze liści. Mocno wyróżnia się na wiosennym tle. Hiacynt pięknie wygląda sadzony obok żółtych żonkili. W tym roku wybieramy się na targi ogrodnicze w Bykach, gdzie być może kupimy więcej cebulek kwiatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *