Kiedy sadzić czosnek w ogrodzie? Czosnek możemy sadzić wczesną wiosną, lub na jesień. Pokażę Wam jak wygląda mój czosnek, który posadziłam na grządce w listopadzie. Opowiem jak wyhodować czosnek, kiedy jest czas na sadzenie czosnku, i kiedy zbierać czosnek jesienny.
Jak sadzić czosnek w ogrodzie?
Czosnek najlepiej jest sadzić z ząbków. Sadzenie czosnku działa podobnie jak cebula z dymki. Cebula dymka którą posadzimy na grządce w marcu, pompuje się – i latem możemy zbierać duże cebule. Natomiast ząbek czosnku który wsadzimy do ziemi na jesień, wytworzy całą nową główkę czosnku, która będzie pompować się do lata.
Jak głęboko sadzić czosnek?
Czosnek sadzimy głębiej niż cebulę dymkę. Cebula dymka jest sadzona dość płytko, i w czasie przybierania masy wystaje częściowo z ziemi. Tymczasem czosnek jest całkowicie pod ziemią. Ząbek czosnku sadzę na 2-3 głębokości. Takie głębokie sadzenie czosnku jest opisywane również w innych źródłach, i u mnie dało piękne zbiory.
Jakie odstępy zachować przy sadzeniu czosnku?
Jakie odstępu zachować sadząc czosnek? Ząbek który wsadzamy do ziemi jest mały, ale pamiętajmy że naszym celem jest wyhodowanie okazałej główki czosnku. Dlatego ja sadziłam ząbki co 10 cm, aby dać im miejsce do wytworzenia główki. Jeśli posadzimy czosnek zbyt gęsto, zwyczajnie nie będzie miał szans rozwinąć właściwych rozmiarów główki.
Jak najlepiej sadzić czosnek?
Czosnek możesz posadzić w ogrodzie wiosną lub jesienią. Ja wybieram jesienny termin sadzenia czosnku. Dla mnie jest on wygodniejszy, i pozwala mi zamknąć ogród na okres jesień-wiosna. Jesienią po zebraniu wszystkich warzyw, porządkuję grządki, i dodaję do nich nawóz. Grządki warzywne można nawozić końskim obornikiem, albo obornikiem granulowanym, który jest łatwo dostępny w sklepach. Ja dodaję do grządek również kompost, i resztki gnojówki z pokrzywy. Uporządkowane grządki czekają na mnie do wiosny – a wsadzony jesienią czosnek nie wymaga żadnych prac.
Do jakiej ziemi sadzimy czosnek?
Czosnek sadzę na grządce podwyższonej. Rabata jest uzupełniona ziemią zmieszaną z perlitem. Perlit pomaga napowietrzyć ziemię, i przeciwdziała zbijaniu się gleby w ciężkie grudy. Taka mieszanka ziemi z perlitem świetnie sprawdza się do wszystkich warzyw, które tworzą korzeń lub główkę pod ziemią. Warzywo może bez problemu znaleźć miejsce, i napompować korzeń bez ograniczeń. Jesienią przed posadzeniem czosnku zmieszałam ziemię z obornikiem granulowanym. Ten zabieg pozwolił mi wzbogacić glebę w potrzebne składniki.
Kiedy sadzić czosnek jesienią?
Kiedy sadzić czosnek jesienią? dla mnie najlepszy termin sadzenia czosnku to listopad. Po wsadzeniu ząbków do ziemi, przykrywam miejsce na grządce skoszoną i zasuszoną trawą. Trawa ochroni czosnek przed mrozem, i zapobiegnie wysuszaniu się ziemi.
Kiedy zbierać czosnek jesienny?
Kiedy zbieramy czosnek który był posadzony w listopadzie? Wszystkie poradniki które znalazłam, polecają zbieranie czosnku w lipcu. Jednak w tym roku wiosna przyszła dużo szybciej, i okres wegetacyjny roślin przesunął się niemal o miesiąc. Porównując zdjęcia grządek do zeszłego roku, tegoroczny czerwiec bardziej przypomina zeszłoroczny lipiec. Z tego powodu postanowiłam wyciągnąć jeden czosnek w połowie czerwca. Okazuje się że główki są już bardzo duże, i gotowe do zbioru.
Jak zbierać czosnek?
Czosnek jest zakopany w ziemi dość głęboko, dlatego pomocna przy zbieraniu może być mała łopatka. Po wyjęciu główek z ziemi najlepiej będzie je wysuszyć. Otrzepujemy czosnek z ziemi, i wieszamy w ciepłym, suchym, i przewiewnym miejscu. Czosnek krojony na świeżo wygląda dziwnie – nie mamy wyraźnie odznaczonej bariery między łupiną a ząbkami. Dopiero po wyschnięciu czosnek wygląda znajomo, i możemy dzielić go na ząbki.
Czy warto sadzić czosnek?
Czy warto sadzić czosnek w ogrodzie? Zdecydowanie tak! To według mnie najmniej obsługowe warzywo które rośnie na grządce. Raz posadzony do ziemi, nie potrzebuje niemal żadnych zabiegów. Jedyna rzecz którą musimy zrobić, to oberwanie kwiatostanów. Jeśli oberwiemy kwiatostany czosnku, roślina skupi się na pompowaniu główki. Na kolejny sezon na pewno posadzę więcej czosnku jesiennego. Jest to nie wymagające warzywo, które daje piękne plony. Czosnek jest aromatyczny, zdrowy, i łatwy w przechowywaniu.