Kiedy siać i jak sadzić pomidory?

jak sadzić pomidory

Planując swój pierwszy warzywnik, z pewnością zastanawiasz się kiedy i jak sadzić pomidory. W tym wpisie postaram się przybliżyć Ci sadzenie pomidorów krok po kroku. Pomidory to niewątpliwie jedne z najpyszniejszych warzyw jakie można wyhodować. Jednocześnie ich uprawa jest wymagająca, i warto dobrze się przygotować do sadzenia pomidorów. Jeśli interesuje Cię ekologiczna uprawa pomidorów, zapraszam do lektury!

Wybór odmiany pomidorów do sadzenia – co polecamy

Wybierając odpowiednie odmiany pomidorów, możesz uzyskać całkiem pokaźne zbiory bez większej inwestycji. Nasiona pomidorów powinny być odpowiednio zabezpieczone i przechowywane. Przemyśl w jaki sposób chcesz hodować swoje warzywa, i wybierz odpowiednie gatunki pomidorów, nim przyjdzie czas na wysiew pomidorów.

jak sadzić pomidory
odmiany pomidorów które sadziłam w 2023

Jakie odmiany pomidorów sadzić?

Kupując nasiona pomidorów dobrze jest znać ich owoce, oraz ich walory. Pamiętaj, aby sadzić te warzywa które lubisz jeść. Ja sadzę zarówno pomidory które znam i lubię, jak i nowe ciekawe odmiany pomidorów, na spróbowanie. Najważniejsze kryteria którymi warto się kierować, to wysokość pomidora, oraz jego potrzeby. Są odmiany karłowe pomidorów, które rosną przy ziemi. Są pomidory wysokie, pomidory pod folie, i pomidory do gruntu.

Co można sadzić w tunelu z pomidorami?

Czynniki wpływające na uprawę pomidorów mogą być różne. U mnie dobrze sprawdza się sąsiedztwo dla roślin. Jeśli zastanawiasz się z czym sadzić pomidory, bardzo polecam aksamitki. Aksamitki to kwiaty, które mają wiele właściwości, i korzystnie wpływają na rozwój pomidorów. Wiele osób szuka informacji jak zapylać pomidory pod folią. Jeśli rosną w towarzystwie aksamitek, nie musimy robić sztucznego zapylania, ponieważ liczne kwiaty przyciągają zapylaczy.

W tym roku aksamitki były również moją tarczą na ślimaki, które zajadały się kwiatami, zostawiając pomidory w spokoju. Jedyne które oberwały to niskie krzaki pomidorów karłowych, których z tego powodu nie będę już sadzić. Warto znać mocne i słabe strony swojego ogrodu. Mój ogród jest chętnie odwiedzany przez ślimaki, dlatego wybierając wysokie odmiany pomidorów mogę skuteczniej wyhodować dobre zbiory.

jak sadzić pomidory
co sadzić przy pomidorach?

Na jakim stanowisku sadzić pomidora?

Pomidory w szklarni nieogrzewanej powinny znajdować się na słonecznym stanowisku. Pomidor potrzebuje ciepła i słońca. Uprawa wysokich pomidorów powiedzie się, jeśli zapewnimy roślinie potrzebne warunki. Stanowisko sadzenia pomidora poza szklarnią powinno być w słonecznym miejscu, osłonięte od wiatru. Uprawa pomidorów pod folią jest bardziej wymagająca, ale często przynosi lepsze plony – tak jest w moim ogródku. Jednocześnie pomidor potrzebuje przewiewu, dlatego musimy uważać aby nie ugotował się w zamkniętej szklarni. Wietrzenie pomidorów pomaga uniknąć chorób.

Kiedy siać pomidory i jak sadzić pomidory?

Kiedy siać pomidory na rozsadę? To zależy od tego, czy zamierzasz hodować pomidory z nasion, czy kupić gotowe rozsady. Jeśli zamierzasz zrobić własne rozsady pomidorów, nasiona możesz wysiać w połowie marca. Podłoże pod uprawę pomidora powinno być żyzne i wilgotne. Hodując własne sadzonki pomidorów musisz zapewnić im odpowiednią ilość światła, ciepło, i wodę. Jeśli będą miały zbyt ciemno, wyciągną się do góry. Jeśli nie masz w domu odpowiednio jasnego miejsca, możesz kupić w maju gotowe sadzonki pomidorów.

jak sadzić pomidory
własne rozsady pomidora

Jak siać pomidory na rozsadę?

Jak sadzić pomidory z nasion? W nasłonecznionym miejscu umieść pojemnik z ziemią, do której wsypujesz po kilka nasion pomidora. Nasiona lekko przykryj cienką warstwą ziemi. Ja zawsze sieję pomidory po kilka sztuk, i po wyrośnięciu pikuję najsilniejsze rozsady. Samodzielna uprawa pomidorów wymaga czasu i cierpliwości, ale daje dużo satysfakcji! Wysiew nasion pomidorów do doniczek zaczynamy w połowie marca.

Sadzenie pomidorów do gruntu

Mając gotowe sadzonki pomidorów, czas przenieść je na stałe miejsce. Możesz hodować pomidory pod folią, w szklarni, lub sadzić pomidory w gruncie. Inne metody to uprawa pomidorów w donicach. W gruncie i pod folią będą Ci potrzebne podpory do pomidorów, aby na bieżąco podpierać rosnącą roślinę do tyczki. Rozstaw pomidorów powinien wynosić ok 30 cm, dla mnie to minimalna odległość pomiędzy roślinami. Pielęgnacja pomidorów polega na podcinaniu wilków, czyli zbędnych rozgałęzień. O wiele łatwiej jest kontrolować rozwój rośliny, jeśli mamy więcej miejsca.

jak sadzić pomidory pod folią
pomidory pod folią

kiedy sadzić pomidory?

Kiedy sadzić sadzonki pomidorów do gruntu? Ogólnie przyjęło się, że pomidory sadzimy w połowie maja, kiedy nie ma już ryzyka przymrozków. Warto jednak obserwować pogodę, ponieważ w zależności od miejsca pogoda bywa różna. Poznaj swój teren, i posadź pomidory kiedy ryzyko przymrozków będzie bliskie zeru. Terminy sadzenia możesz obserwować na grupach tematycznych na Facebooku. Prawidłowe sadzenie pomidorów do gruntu pozwoli Ci uzyskać fajne plony.

Kiedy sadzić pomidory w ogrodzie?

Jak sadzić pomidory krok po kroku? Oto krótka rozpiska, która ogólnikowo pokazuje jak sadzić pomidory do gruntu:

  • w połowie marca siejemy pomidory z nasion
  • w połowie kwietnia pikujemy pomidory
  • w połowie maja sadzenie pomidorów w gruncie
ziemia do pomidorów
nowa ziemia na przekopany grunt
jaka ziemia do pomidorów
żyzna ziemia wzbogaci podłoże
jak sadzić pomidory pod folią
pomidory po posadzeniu

Kiedy najlepiej sadzić pomidory?

Kiedy i jak sadzić pomidory w szklarni lub pod folią? Najlepiej jest sadzić rozsady do ziemi w połowie maja, kiedy już nie ma ryzyka przymrozków. Jeśli posiadasz ogrzewaną szklarnię, możesz sadzić rośliny wcześniej. Przygotowanie ziemi przed sadzeniem pomidorów również jest ważne. Należy stanowisko przekopać i oczyścić z chwastów. Ziemia powinna być żyzna i lekka, warto zasilić ją dodatkowym podłożem dla pomidorów. A jak przenieść rozsadę pomidorów do gruntu? Delikatnie wyjmujemy rozsadę z pojemnika, i wkopujemy w dołek. Po posadzeniu podlewamy. Sadzenie pomidorów w szklarni na przygotowanej ziemi to bardzo przyjemna czynność.

jak sadzić wysokie pomidory
pomidor or pera d arbuzzo

Jak sadzić pomidory w gruncie

Sadzenie pomidorów w szklarni to jedna z możliwości, ale możemy je również sadzić pod gołym niebem. Taka roślina będzie bardziej narażona na choroby, dlatego dobrze jest wybrać gatunki odporne i sprawdzone. Pomidory w gruncie sadzimy w połowie lub na koniec maja. Również powinny mieć podpory na pomidory, i odpowiednią ilość wody. Pamiętaj aby zawsze podlewać pomidory przy ziemi, a nie po liściach. Gleba pod uprawę pomidora powinna być oczyszczona i żyzna. Po posadzeniu rozsady pomidorów obficie je podlej. Sadzenie wysokich pomidorów wymaga długich podpór, które ustawiamy od razu po posadzeniu. Optymalny termin uprawy pomidora to połowa do końca maja.

Jak sadzić pomidory – kiedy i jak gęsto

Na jakie odstępy sadzić pomidory? Dla mnie najlepsze odstępy sadzenia pomidorów to 30-40 cm. Taka odległość pozwoli na łatwą pielęgnację i prawidłowy rozwój rośliny. Jednocześnie maksymalnie wykorzystamy przestrzeń w szklarni. Warto samemu przekonać się jak gęsto sadzić pomidory, po swoim pierwszym sezonie ogrodowym.

jak sadzić pomidory
sadzonki pomidorów gotowe do sadzenia w gruncie

Czy możliwa jest uprawa pomidorów w doniczkach?

Wiemy już jak sadzić pomidory w tunelu, ale to nie jedyna opcja na uprawę tych przepysznych warzyw. Zastanawiasz się jak sadzić pomidory w doniczce z nasion? W tym celu przygotuj sadzonki według wcześniej instrukcji. Docelowa donica powinna być duża, aby umożliwić roślinie prawidłowy rozwój. Pomidory w donicach możesz hodować na balkonie czy tarasie. Najważniejsze aby miały dużo światła. Głębokość sadzenia pomidora to trochę powyżej korzenia. Podpory dla pomidorów w doniczkach znajdziesz w sklepach ogrodniczych. Donica do pomidorów powinna mieć otwory w dnie, i podstawkę na wodę.

Jak sadzić pomidory w doniczce?

Nadal zastanawiasz się czy pomidory w donicach to dobry pomysł? W zeszłym roku posadziłam w 12 donicach pomidorki koktajlowe. Latem zbiór pomidorów przerósł moje możliwości, dlatego duża część z nich trafiła do słoiczka. Pomidorki koktajlowe na balkonie w bloku są świetnym pomysłem. Owoce pomidorów są małe i słodkie, pasują do wielu potraw.

jak sadzić pomidory
własne pomidory

Jak sadzić pomidory na balkonie?

Przygotowanie ziemi przed posadzeniem pomidorów dotyczy także balkonu. Przygotuj duże donice z otworami w dnie. Nie zapomnij o wysokich podstawkach na nadmiar wody. Wyściel donice dobrym podłożem, i posadź rozsady. Możesz przykryć rośliny kawałkami tektury, które pomogą utrzymać wilgoć w ziemi. W gorące dni możesz okryć donice lekką gazą lub tetrą. Pilnuj aby rośliny nie ugotowały się od nadmiaru słońca, będąc w plastikowych pojemnikach.

Uprawa pomidorów w workach z ziemią

Jak sadzić pomidory w workach? W internecie na pewno znajdziesz wiele różnych metod uprawy tych warzyw. Możesz hodować je w workach, co jest pośrednią formą pomiędzy gruntem a donicą. Pamiętaj jednak aby te rośliny były częściej podlewane. Podobnie jak w przypadku grządki podwyższonej, warzywa hodowane powyżej gruntu szybciej obsychają.

jak sadzić pomidory
pomidory malinowe

Jak pielęgnować uprawę pomidorów?

Nawożenie pomidorów oraz obcinanie pędów to główne zadania w czasie uprawy. Na początku pomidory nawozimy gnojówką z pokrzywy, która wspiera rozrost zielonych części roślin. Po około miesiącu przerywamy nawożenie pokrzywą, ponieważ zależy nam na tym aby roślina skupiła się na produkcji owoców, a nie liście. Obcinanie wilków pozwoli nam uzyskać lepsze plony, i zachować przewiew pomiędzy roślinami. Pamiętaj aby nigdy nie podlewać pomidorów po liściach, należy robić to przy samej ziemi. Pomidory gruntowe są narażone na choroby grzybowe, które lubią mokre rośliny. To podstawowe zasady uprawy pomidorów.

Uprawa pomidorów w gruncie

Jak sadzić pomidory do gruntu? Postępuj z nimi podobnie jak w przypadku folii.

Sadzenie pomidorów w tunelu foliowym

Jak sadzimy pomidory w tunelu foliowym? Pamiętaj o przygotowaniu podłoża, i podlewaniu. Ja podlewam pomidory w tunelu foliowym raz w tygodniu, ale obficie. Obcinaj rozrośnięte wilki, i uzupełniaj glebę w substancje odżywcze. Obserwuj liście roślin, i reaguj na wszelkie zmiany.

Jak często podlewać pomidory w tunelu?

Podstawowe zasady uprawy pomidorów omówiliśmy w poprzednich akapitach. Postaram się podsumować je w kilku najważniejszych punktach, o których warto pamiętać przed i w trakcie uprawy pomidorów w tunelu, donicy, czy w gruncie.

jak sadzić pomidory
jak sadzić pomidory rozsady
jak sadzić pomidory folia
jak sadzić pomidory szklarnia
jak sadzić pomidory
jak sadzić pomidory wysokie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *