Podpory na pomidory

podpory do pomidorów

Jakie podpory do pomidorów najlepiej się sprawdzają? Oto krótki przewodnik o tym, jak właściwie poprowadzić pomidory w szklarni, i czym je podeprzeć. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ogrodem i nie wiesz jak podeprzeć pomidory – zapraszam do lektury!

Podpory do pomidorów – zacznijmy od początku

Zanim zaczniemy zastanawiać się jak podpierać pomidory, zacznijmy od podstaw. Pomidory w ogrodzie możesz hodować zarówno w gruncie, jak i w szklarni. Hodowanie w gruncie bywa trudniejsze, i nie zawsze się udaje. Z doświadczenia widzę już że trud włożony w hodowanie pomidorów na zewnątrz bywa daremny. Jeśli masz możliwość kupić lub zbudować szklarnię na pomidory, polecam z całego serca.

podpory do pomidorów tania szklarnia

Jaka szklarnia na pomidory

Szklarnia na pomidory nie musi być droga i wymyślna. Wystarczy tani foliak, który posłuży na 2-3 lata. O tym gdzie kupić tanią szklarnię na pomidory pisałam już w poprzednim artykule z zeszłego roku. Moja tania folia na pomidory nadal się trzyma, w drugim sezonie jest trochę ubrudzona i ma niewielkie dziury, ale przetrzyma drugi sezon. W przyszłym roku planuję wymienić samo poszycie, za które zapłacę ok 200 zł, i które przedłuży życie mojej szklarni o kolejne 2 lata. Jeśli nie masz jak samodzielnie zbudować szklarni, i nie chcesz wydawać na nią zbyt dużo pieniędzy – wydaje mi się że taki foliak jak u mnie będzie świetnym rozwiązaniem.

Ile pomidorów wyhoduję w szklarni 2,5×4

Ile pomidorów można wyhodować ze szklarni o wymiarach 2,5×4 m? W zeszłym roku był mój pierwszy sezon pomidorowy. Popełniałam mnóstwo błędów, i prowadziłam moje pomidory na wyczucie. Mimo to udało mi się wyhodować więcej pomidorów, niż byliśmy w stanie zjeść. Na początku zachwycałam się każdym owocem. Kiedy jednak ich ilość zaczęła za szybko rosnąć, zrobiłam z nich passaty pomidorowe, z których korzystałam resztę roku. W szklarni o tych wymiarach spokojnie wyhodujesz pomidory dla 4 osobowej rodziny.

Kiedy sadzić pomidory w szklarni

Kiedy sadzimy pomidory w szklarni? Jest kilka szkół dotyczących terminu sadzenia pomidorów. Najrozsądniej jest zaobserwować warunki pogodowe na swoim terenie, i dostosować się do nich. W centralnej Polsce sadzę swoje pomidory do szklarni po 15 maja. Folia nie jest ogrzewana, ani doglądana codziennie. Zaglądam do pomidorów 1-2 razy w tygodniu, a okienka w szklarni są otwarte na stałe.

Jak podpierać pomidory w szklarni?

Sadzonki pomidorów które są świeżo wsadzone do ziemi są zazwyczaj jeszcze niewielkie. Małe sadzonki na początku nie potrzebują podpór, ale z doświadczenia wiem że dobrze jest zrobić je od razu. Jeśli zostawisz podpieranie pomidorów na później, ilość liści będzie utrudniać ci zadanie. Pomidory w pewnym momencie zaczną się bardzo szybko rozrastać, i zabierać przestrzeń dookoła siebie. Jeśli od razu poprowadzisz podpory przy pomidorach, zaoszczędzisz sobie czasu i trudu.

podpory do pomidorów prowadzenie

Jak podwiązywać pomidory sznurkiem?

Jeśli w szkielecie twojej szklarni są belki wzdłuż foliaka, możesz podwiązać swoje pomidory sznurkiem. Podwiązywanie pomidorów na sznurku jest tanie, i proste w wykonaniu. Podpory do pomidorów ze sznurka są dobrym wyjściem. Musisz jednak pamiętać o kilku kwestiach, aby nie uszkodzić roślin. Po pierwsze nie przywiązuj sznurka do rośliny. Łodyga pomidora zwiększa objętość, i jeśli przywiążesz sznurek do niej, możesz udusić roślinę. Lepiej przywiąż sznurek do metalowej lub plastikowej szpilki, i wetknij ją w ziemię obok pomidora. Sznurek przywiąż nad rośliną, i lekko opleć dookoła łodygi.

Jak prowadzić pomidory po sznurku

Jeśli chcesz prowadzić pomidory na sznurku, możesz zrobić to na kilka sposobów. Przećwiczyłam już wiele z nich, i z doświadczenia podpowiem które jak się sprawdzają. Pomidor możesz systematycznie oplatać sznurkiem dookoła łodygi. Z doświadczenia jednak widzę że ten sposób ma swoje wady, i nie będę już tak robić. Możesz pomidory przywiązywać do sznurka, to dobra metoda która fajnie się sprawdza. Pamiętaj że łodyga zwiększa objętość, dlatego polecam przywiązywać ją do sznurka czymś elastycznym. Pocięta rajstopa sprawdza się do tego zadania tip top. Możesz również kupić klipsy do pomidorów, którymi przymocujesz je do sznurka.

jak podpierać pomidory

Klipsy do pomidorów jak ich używać?

Klipsy do pomidorów są moim odkryciem tego roku. Plastikowe zapięcia do pomidorów możesz kupić tanio w internecie, lub z sklepach ogrodniczych. To niewielki wydatek, który robi wielką różnicę. Dodatkowo te klipsy są wielokrotnego użytku, więc posłużą na wiele sezonów. Plastikowy klips zazwyczaj ma miejsce na sznurek, i zapięcie do łodygi. Pozostawia zapas miejsca, aby łodyga mogła zwiększyć objętość. Klipsy do pomidorów są bardzo prostą metodą, która ma niesamowity efekt. Roślina nie ucieka na boki, nie kładzie się, i nie plącze się z drugą obok.

Podpory do pomidorów w szklarni

Inne podpory do pomidorów którymi możesz usztywnić roślinę to słupki. Prowadząc roślinę przy słupku, dajesz jej stabilne oparcie i możliwość pięcia się w pionie. Słupki do podparcia pomidorów mogą być różnego rodzaju. Kijki do pomidorów możesz znaleźć na swojej działce, i zaoszczędzić na zakupie. Możesz również kupić impregnowane tyczki do pomidorów z drewna. Dobrym rozwiązaniem są również metalowe tyczki do pomidorów w plastikowej otoczce. Na pewno nie raz widziałeś te zielone tyczki do pomidorów. Według mnie są dobrym rozwiązaniem. Mimo iż wiążą się ze sporym wydatkiem, to zwróć uwagę na to że są wielosezonowe. Drewniane tyczki do pomidorów szybciej ulegną degradacji niż metalowe.

Tyczki do pomidorów zielone

Podpieranie pomidorów do tyczki wygląda podobnie co w przypadku sznurka. Tyczka daje więcej stabilizacji, i ułatwia hodowanie pomidorów w szklarni. Pamiętaj aby przywiązywać łodygę do tyczki czymś elastycznym. Bawełniany czy plastikowy sznurek ograniczy roślinie możliwość wzrostu.

tyczki do pomidorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *