Stojak na rozsady w oknie – jak go zrobić?

stojak na rozsady

Stojak na rozsady w okno pozwoli w pełni wykorzystać połać okna. Półka na rozsady w okno pozwoli uzyskać maksymalną ilość miejsca na rośliny. Jednocześnie można odpowiednio doświetlić rośliny, aby rosły prawidłowo. Jak wykonać stojak na rozsady? Oto prosta instrukcja wykonania półki na rozsady!

Tani stojak na rozsady w okno

Szukając stojaka na rozsady który będę mogła wstawić w okno, przeszukałam niemal cały internet. Udało mi się znaleźć wieszane półki, jednak chciałam postawić na bardziej stabilne rozwiązanie. Stojak na rozsady w okno powinien być stabilny, praktyczny, i trwały. Chciałam znaleźć rozwiązanie, które pozwoli mi każdego roku wyjąć z piwnicy półki, i szybkie zainstalowanie ich w oknie. Znalazłam kilka rozwiązań, jednak żadne z nich nie spełniło moich potrzeb, albo było bardzo drogie.

Jak zrobić rozsady warzyw w domu?

Rozsady warzyw to nasiona posiane w pojemniku. Nasiona warzyw siejemy do małych doniczek, i pozwalamy im rosnąć w domu. Zazwyczaj termin robienia rozsady zaczyna się na przełomie lutego i marca. Dzięki rozsadzie zrobionej w domu, możemy szybciej cieszyć się plonami w ogrodzie. Jakie warzywa siejemy w domu na rozsady? W domu robimy rozsady pomidorów, papryki, sałaty, kapusty, i ziół. Niektóre warzywa można siać od razu do gruntu w ogrodzie, na przykład:

Jak zrobić rozsady warzyw w domu?

Rozsady warzyw w domu można zrobić łatwo i tanio. Musimy jednak pamiętać aby zapewnić im odpowiednią ilość miejsca, wody, i światła. To ostatnie jest kluczowe w zrobieniu rozsady. Rozsada potrzebuje dużo światła, dlatego stawiając ją na parapecie musimy pamiętać aby:

  • postawić roślinkę na podwyższeniu, aby nie musiała się wyciągać do światła
  • nie grzać za mocno pod parapetem, zbyt wysoka temperatura zaburzy wzrost rośliny
  • doświetlić roślinę od strony pomieszczenia, na przykład odbijając światło folią aluminiową

Z czego zrobić stojak na rozsady warzyw?

Stojak w okno na rozsady warzyw postanowiłam wykonać samodzielnie. Zaplanowałam prostą konstrukcję z desek i podstawek, którą rozrysowałam na kartce. Wymiary stojaka dopasowałam do okien w moim domu. Dzięki temu maksymalnie wykorzystam powierzchnię okna do przygotowania rozsad.

stojak na rozsady w okno
Stojak na rozsady w okno – projekt

Jak zbudować półki na rozsady?

Potrzebne materiały zamówiłam na allegro, poniżej zostawiam Wam linki do dokładnie tych rzeczy, które zamówiłam. Deski, podstawki, oraz folia wystarczą mi na dwa stojaki. Do zbudowania jednego stojaka potrzebowałam:

  • deski o długości 60 cm – 4 sztuki
  • deski o długości 80 cm – 2 sztuki
  • podstawki plastikowe 56 cm – 4 sztuki
  • wkrętarka i wkręty (są w domu) klej na gorąco
  • folia aluminiowa 1×1,2 m

Jak zbudować półki na rozsady warzywa

Drewniane deski przyłożyłam do siebie na podłodze, aby upewnić się na jakiej wysokości je skręcę. Następnie wkrętarką przymocowałam deski do siebie, tworząc drabinkę. Do każdej półki przykleiłam podstawkę, która zatrzyma nadmiar wody. Podstawki przyklejałam klejem na gorąco, po obu bokach. Tak wykonany stojak na rozsady opatulę folią, aby odbijała światło od okna. Dzięki temu rośliny będą maksymalnie doświetlone, i nie będą się wyciągać.

stojak na rozsady warzyw
stojak na rozsady jak zbudować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *