Hodowanie własnych pomidorów napawa dumą i daje poczucie sprawczości. Sadząc roślinę z nasiona możemy dbać o nią przez cały okres wzrostu. Owocem naszych starań będą oczywiście pyszne, działkowe pomidory. Ale czy hodowanie pomidorów dla oszczędności ma sens?
Sadzenie pomidorów wymaga sporo pracy
Pomidory są jednymi z najbardziej wymagających roślin w warzywniku. To rośliny ciepłolubne, które możemy wysadzić do gruntu dopiero w połowie maja. W tym roku mamy wyjątkowo zimną wiosnę, dlatego pomidory trafiają do gruntu nawet pod koniec maja.
Robienie rozsady pomidora w domu rozpoczynamy w marcu. Przez ponad dwa miesiące dbamy o nasze rośliny, zapewniając im odpowiednio dużo światła i wody. Pomidory trzeba pikować do większych doniczek, a w okresie silnego wzrostu warto dać im podpory. To rośliny wrażliwe na zimno, brak światła, lub zbyt mocne światło.
Pomidory sadzimy do gruntu w drugiej połowie maja. Wówczas musimy zapewnić im dobrą ziemię, podpory, i odpowiednią ilość wody. Pomidory nie lubią przelewania, ani wysuszania. Podlewamy nasze rośliny gnojówką z pokrzywy. Nawozimy pomidory popiołem, czy granulowanym obornikiem. Jeśli uprawiamy pomidory w szklarni, musimy regulować temperaturę i wilgotność wewnątrz.
Uprawianie warzywnika kosztuje
Hodowanie własnych warzyw kosztuje. Kosztem jest nasz czas, lub pieniądze. Jeśli mamy więcej czasu, robimy własne rozsady, swój kompost, i gnojówkę z pokrzywy. Jeśli nie mamy czasu, kupujemy gotową ziemię i odżywki, kupujemy rozsady i wszystkie potrzebne rzeczy. Mając dużo czasu możemy zaoszczędzić w ogrodzie dużo pieniędzy. Mimo wszystko nie uda nam się zrobić ogrodu za darmo.
Uprawianie ogrodu kosztuje pieniądze. Przy uprawie własnych pomidorów musimy kupić ziemię oraz nawóz. Płacimy również za materiał na grządkę i podpory. Sama szklarnia lub foliak na pomidory są sporym kosztem. Nie zapominajmy też o narzędziach do ogrodu, oraz o kosztach benzyny jeśli ogród nie znajduje się przy domu.
Własne pomidory – zalety
Jakie zalety mają pomidory z własnego ogrodu? Przede wszystkim zapewniają nam słodkie owoce, co do których mamy pewność. Wiemy na czym wyrosły, i czym były podlewane. Smak własnych pomidorów wydaje nam się najwspanialszy na świecie. Pękamy z dumy, i oto w dłoni mamy owoc naszej ciężkiej, wielomiesięcznej pracy.
Jeśli jednak mówimy o pieniądzach, to wydaje mi się że własne pomidory wcale nie są tańsze od kupnych. Przez cały okres hodowania pomidorów wydajemy dużo pieniędzy na potrzebne rzeczy. Poświęcamy roślinom mnóstwo naszego czasu, pielęgnując je. Czy warto hodować swoje pomidory?
Co daje własny ogród
Jeśli chcesz hodować pomidory aby zaoszczędzić pieniądze, najlepiej odpuść sobie ten temat. O ile nie tworzysz wielkopowierzchniowej uprawy, nie zaoszczędzisz pieniędzy. Lepiej będzie iść na rynek i kupić najładniejsze sztuki, wyhodowane przez kogoś innego.
Jeśli jednak twoim głównym celem jest samo uprawianie ogrodu, jego owoce będą słodkim bonusem, i nagrodą za trudy. Dla mnie praca w ogrodzie to przede wszystkim forma spędzania wolnego czasu. To sposób na obcowanie z naturą, i lek na stres. Ogród pozwala mi zwolnić tempo, wyciszyć się, i czerpać przyjemność z kontaktu z naturą. Na swoje hobby wydaję pieniądze, ale nie robię w ogrodzie bilansu. Sama możliwość uprawiania roślin to dla mnie czysty zysk.