Pikowanie rozsad jest bardzo proste. Robienie sadzonek w domu często wymaga pikowania. Jeśli robisz rozsady pierwszy raz, na pewno ten termin jest Ci obcy, i nie bardzo wiesz jak się do tego zabrać. Jakie rośliny się pikuje, i po co to robimy? O tym w dzisiejszym artykule.
Na czym polega pikowanie roślin?
Pikowanie to przesadzanie rozsad do pojedynczych, większych pojemników. Jeśli wysiałeś dużo nasion do jednego pojemnika, po wykiełkowaniu zaczyna im się robić ciasto. Rozsady roślin zbyt gęsto posadzone rosną bardzo wolno. Aby pomóc roślinie w prawidłowym i zdrowym rozwoju, przesadzamy rozsady do większego pojemnika. Taki zabieg daje roślinie więcej miejsca, i więcej substancji odżywczych z podłoża. Po przepikowaniu rozsad na pewno zauważysz znaczne przyspieszenie wzrostu rośliny.
Jakie rośliny pikujemy do większej doniczki?
Które rośliny trzeba pikować? To również częste pytanie zadawane przy początkach robienia rozsad w domu. Nie wszystkie rośliny możemy pikować. Jedne lepiej radzą sobie w pojedynczych doniczkach i są odporne na mikro uszkodzenia korzeni. Inne rośliny nie lubią przesadzania, a małe uszkodzenie systemu korzeniowego może je zabić.
Rośliny które należy pikować to: pomidory, pomidorki koktajlowe, papryka, bakłażan, bazylia, sałata, kapusta, brukselka, jeżówka, cynie, aksamitki, kosmoski
Rośliny których nie pikujemy to: cukinie, dynie, patisony, fasola, groch, ogórki. Te warzywa kiepsko znoszą pikowanie, a robiąc to narażamy je na uszczerbek. Lepiej więc od razu sadzić je do docelowego pojemnika pojedynczo, lub bezpośrednio do ziemi.
Jak pikować rozsady w domu?
Pikowanie rozsady do większej doniczki zaczynamy od naszykowania potrzebnych rzeczy. Przygotuj ziemię, pojemniki, i wszelkie narzędzia. Ja pikuję rozsady do platikowych, przezroczystych kubeczków na napoje. Plastikowe kubeczki nakłuwam w dnie, aby woda mogła odciekać. Kubeczek pozwala roślinie ładnie rosnąć. Nie sadzę roślin do papierowych kubków, ponieważ mam problemy z ich wysychaniem lub tworzeniem się pleśni.
Wypełnij kubeczki nową ziemią, i zrób w nich otwory. Możesz użyć do tego pikownika, ja używam zwykłej łyżki. Następnie delikatnie wyjmij rośliny z obecnego pojemnika, i bardzo ostrożnie rozdziel je od siebie i od ziemi. Staraj się nie uszkodzić korzeni roślinki, i nie połamać liści. Rośliny pikujemy kiedy mają przynajmniej 4 liście. Dla mnie optymalna pora to 6 liści. Wybierz największe i najładniejsze siewki, które chcesz przepikować. Następnie posadź je w pojemnikach jak najgłębiej. Dzięki temu możesz łatwo uratować zbyt wyciągnięte rozsady, i pozwolić im prawidłowo rosnąć dalej.