Jakie warzywa w ogrodzie dla początkujących będą najlepsze? To pytanie zadaje sobie każdy nowy ogrodnik. Być może od niedawna masz do dyspozycji działkę lub ogródek, i zastanawiasz się nad posadzeniem warzyw. To hobby ma mnóstwo zalet, i z całego serca polecam bawienie się w ogrodowe rabatki. Od czego zacząć ogrodową przygodę, aby już w pierwszym roku uzyskać własne plony warzyw? W tym artykule podzielę się swoim doświadczeniem na temat uprawy warzyw dla początkujących.
Łatwe warzywa w ogrodzie dla początkujących
W sklepach z nasionami warzyw znajdziesz całą gamę różnorodnych nasion. Opakowania kuszą kolorami i pięknymi owocami na zdjęciach. W praktyce jednak, aby wyhodować tak piękne warzywa jak na opakowaniu, musimy nabrać doświadczenia, zdobyć wiedzę, i mieć trochę szczęścia. Nie wszystko w ogrodzie zależy od nas – i to jest rzecz której najlepiej uczy własny ogród warzywny. Ogródek warzywny uczy cierpliwości i pokory.
Zaplanuj uprawę warzyw zanim kupisz nasiona
Klasycznym błędem, który popełnia każdy młody ogrodnik, są szalone zakupy wszystkich nasion warzyw, które są dostępne w sklepach. Pierwszy sezon na działce to prawdziwe szaleństwo. Bez większego zastanowienia kupujemy nasiona warzyw i kwiatów – i planujemy piękne rabatki. Ogródek warzywny dla początkujących powinien zawierać głównie łatwe w uprawie rośliny. Aby być dobrym ogrodnikiem, musimy zdobyć sporo wiedzy, i nabyć doświadczenie. Sadzenie zbyt wymagających roślin może zniechęcić do ogródkowania.
Jak zaplanować ogród warzywny
Zamiast wpadać w szał szalonych zakupów, usiądź na spokojnie, i rozrysuj na kartce swój ogród warzywny. Narysuj swoje grządki, i zastanów się które z nich są w słońcu, które w cieniu. Pomyśl również o tym, czy któreś są mocno narażone na działanie silniejszego wiatru? Weź również pod uwagę głębokość grządek, jeśli są to grządki podwyższone. Na mojej działce mam grządki w trzech różnych wysokościach, i sadzę w nich warzywa o różnych systemach korzeniowych. Kiedy już rozeznasz się w możliwościach swojego ogródka, możesz rozpisać w których miejscach posadzisz warzywa.
Warzywa w ogrodzie dla początkujących: lista
Łatwe warzywa w ogrodzie dla początkujących dadzą duże szanse na smaczne plony już w pierwszym roku. Jakie warzywa uprawiać na początku przygody z ogrodem?
- dynia – dynia jest warzywem bardzo prostym w uprawie, które daje piękne plony. Dynie możesz posadzić z rozsady, lub włożyć nasiona prosto do ziemi. Jeśli nie masz dużo miejsca na rozsady w domu, polecam sadzenie prosto do gruntu. Nasiona dyni zasadź w żyznej glebie, w połowie maja. Roślina szybko rośnie, i nie ma wielkich wymagań. Planując dynie w ogrodzie, pamiętaj o tym że ta roślina wychodzi z grządki, i pnie się na duże odległości po ziemi.
- cukinia – podobnie jak w przypadku dynii, cukinia jest warzywem bardzo łatwym w uprawie. Metoda jej uprawy jest bardzo podobna, natomiast cukinia rośnie zazwyczaj w jednym miejscu, nie wychodząc z grządki. Przeznacz na cukinie sporo miejsca, aby roślina mogła swobodnie się rozrastać. Wszystkie warzywa dyniowate są raczej proste w uprawie.
- marchew – marchew to dobre warzywo dla początkujących ogrodników. Marchew siejemy z nasion wprost do gruntu. Pamiętaj aby nie sadzić zbyt wielu nasionek w jednym miejscu. Marchew posiej w lekkiej i przepuszczalnej glebie, aby mogła tworzyć duże korzenie.
- pomidory koktajlowe – w przeciwieństwie do dużych pomidorów które są raczej wymagające w uprawie – pomidorki koktajlowe są łatwe i bardzo wdzięczne. Polecam przygotować rozsady pomidorków w marcu, aby móc posadzić je do gruntu w połowie maja. Pomidor koktajlowy jest mało wymagający, i daje spore plony.
Budowa ogrodu warzywnego – wybór odpowiednich roślin
Jest jeszcze długa lista łatwych w uprawie warzyw. Według mnie na początek przygody z ogrodem również dobrze sprawdzi się rzodkiewka, sałata, jarmuż, mięta, warzywa strączkowe (fasola szparagowa, groszek cukrowy), rukola, cebula z dymki, czy ogórki gruntowe.
Warzywa w ogrodzie których nie polecam dla początkujących
Są również warzywa trudniejsze, które mają większe potrzeby. Ja zaliczam do trudniejszych warzyw również te, które są podatne na choroby lub szkodniki. I tak nie polecam na początku warzyw kapustnych, ponieważ wymagają na prawdę dużej ochrony przed licznymi szkodnikami. Niektóre warzywa, takie jak pomidory – wymagają wielu zabiegów, i są podatne na choroby grzybowe. Kolejne trudne warzywo to koperek – trzeba mieć trochę szczęścia aby ładnie wyszedł.