Jak sadzi się ziemniaki? Instrukcja sadzenia ziemniaków.

jak sadzimy ziemniaki

Jeśli masz dużo miejsca w ogrodzie warzywnym, możesz pomyśleć nad sadzeniem ziemniaków. Na naszej działce jest dużo niezagospodarowanego miejsca, dlatego postanowiliśmy wykonać poletko ziemniaków.

Jak przygotować miejsce na ziemniaki?

Grządka na ziemniaki powinna być większa niż klasyczna grządka na warzywa. Nie musi być natomiast aż taka wysoka. Metod na uprawianie własnych ziemniaków jest wiele, ale my skupimy się na klasycznej grządce. Nasze poletko na ziemniaki ma wymiary 3 na 6 metrów. To duży prostokąt, który najpierw wyłożyliśmy czystymi kartonami z odzysku. Kartony pomogą odizolować grządkę od darni. Brzegi grządki wykonaliśmy z płytek pochodzących z odzysku. To tania metoda budowania grządki.

Na kartony wyłożyliśmy dużo gałęzi oraz odpadów roślinnych. W naszym przypadku to dużo liści i trawy z bagiennej części działki. Te odpady są luźne i częściowo przerobione. Taki podkład jest luźny i miękki. Zapewni drenaż, a jednocześnie pozwoli ziemniakom tworzyć bulwy w miękkim podłożu.

Na połamane gałęzie i sterty liści wsypaliśmy przesianą ziemię. Jeśli chcecie uzyskać tanią ziemię do grządki, warto zamówić ją w większej ilości. W zeszłym roku zamówiłam całą przyczepę ziemi, ogłoszenie znalazłam na portalu olx. Ziemią uzupełniam drugą połowę grządki, aby ziemniaki miały jak najwięcej miejsca na tworzenie bulw.

Sadzenie ziemniaków w ogródku

Jeśli sadzisz ziemniaki na dużej grządce, polecam wykonać równe rzędy z ziemniakami. Sadzenie ziemniaków rzutowo nie jest najwygodniejszym sposobem. Jeśli wykonasz rzędy, łatwiej będzie Ci pielęgnować ziemniaki, i pielić przestrzeń pomiędzy nimi.

Na jaką głębokość sadzimy ziemniaki? Głębokość sadzenia ziemniaków najlepiej jest dostosować do wielkości sadzeniaka. Najczęściej jednak przyjmujemy głębokość kilku cm. Ziemniaki sadzimy oczkiem do góry, aby ułatwić im kiełkowanie i lepszy rozwój.

Gdzie kupić ziemniaki do sadzenia

Ziemniak do sadzenia w ogrodzie nazywamy sadzeniakiem. Sadzeniaki to niewielkie bulwy ziemniaków, które posiadają oczka. Taki ziemniak łatwiej i szybciej wykiełkuje w ziemi. Niektórzy pędzą ziemniaki, czyli wystawiają je na światło na kilka dni przed sadzeniem. Podkiełkowanie ziemniaka przyspiesza jego rozwój, ale nie jest konieczne.

Ziemniaki do sadzenia możemy kupić przez internet, lub na targu warzywnym. Kupując ziemniaki na targu dobrze jest zapytać o typ ziemniaków do sadzenia. Będą to zwykle mniejsze bulwy, które mają lekko podkiełkowane oczka. Nie są piękne i apetyczne, ale lepiej sprawdzają się do sadzenia w ogrodzie warzywnym.

W tym roku sadzimy zarówno gładkie sadzeniaki, jak i podkiełkowane ziemniaki. Różnica jest wyraźna, zobaczymy jak będą wyglądały ich wschody oraz dalszy rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *